Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Axis Cup láká zvučnými jmény

2 2006
Jihlava - Téměř kompletní česká a slovenská plavecká špička, doplněná o závodníky maďarského oddílu Ferencvaros Budapešť, se o víkendu představí v dalším ročníku tradičního jihlavského závodu Axis Cup. Ten sice pro letošní ročník vypadl z termínové listiny Českého poháru, přesto slibuje zajímavou podívanou.

"S českým plaveckým svazem jsme se nedomluvili ohledně sponzorů," objasňuje ředitel závodu Petr Ryška. "Nicméně na kvalitě akce se to vůbec neprojeví. Myslím si, že bude minimálně stejná jako loni."

Jihlavským organizátorům nahrává vhodný termín závodu. "V polovině dubna je mistrovství světa v Šanghaji. Čeští závodníci proto náš závod berou jako prověrku aktuální formy a Slováci mají poslední možnost splnit kvalifikační limity."

V bazénu na Rošického ulici se během soboty a neděle utká sedm z jedenácti českých plavců, kteří odcestují na světový šampionát.

"Ze Znojma dorazí Květoslav Svoboda s Michalem Rubáčkem, z pražského střediska Jana Myšková a Petra Chocová, z Pardubic talentovaný Jirka Jedlička. Z Brna přijede Martin Verner a do štafety byl nominovaný i Martin Kresta," představuje Ryška největší domácí esa.

Chybět bude naopak například Jana Pechanová.

"Ta si po nedávném mistrovství republiky dala krátkou pauzu a neúčastnila se ani reprezentačního soustředění na Kanárských ostrovech. Vypouští i naše závody a připraví se až na mistrovství světa," vysvětluje Ryška.

Program Axis Cupu 2006

Sobota dopoledne (od 9.30): rozplavba 50 m volný způsob, rozplavba 50 m znak, rozplavba 50 m prsa, rozplavba 50 m motýlek, 200 m znak, 100 m olohový závod, 200 m motýlek, 400 m volný způsob

Sobota odpoledne (od 15.30): finále 50 m volný způsob, finále 50 m znak, finále 50 m prsa, finále 50 m motýlek, 200 m volný způsob, 100 m prsa, 100 m znak, 400 m polohový závod

Neděle dopoledne (od 9.00): 200 m prsa, 100 m motýlek, 800/ 1500 m volný způsob, 200 m polohový závod, 100 m volný způsob

O letenku do Číny bude v Jihlavě bojovat kvalitní slovenský znakař, bývalý medailista z mistrovství Evropy Ľuboš Kriško.

"Ľuboš měl zdravotní problémy a musel podstoupit operaci ramene. Od podzimu však začal znovu trénovat a chtěl by se zkusit nominovat do Šanghaje," prozrazuje Ryška.

Ve startovním poli, které čítá zhruba 250 plavců, nechybějí ani další kvalitní slovenští borci: zkušený Miroslav Machovič či motýlkářka Denisa Smolenová.

Čest domácího klubu JPK Axis bude hájit šestnáct závodníků. Největší naděje na medailová umístění má účastník mistrovství Evropy Tomáš Fučík.

"Tomáš bude startovat ve všech padesátkách a stovkách polohově, motýlek a znak. Počítám, že především 100 m polohově by měl vyhrát a i na znakových tratích by se měl dostat mezi nejlepší," říká Ryška, který je zároveň trenérem jihlavského klubu.

Mezi tři nejlepší by se mohli dostat i Hana Marková a Libor Kuchyňa.

"Na medaili mohla myslet i Zuzka Zadinová, ta má ale bohužel problém s ramenem a proto nenastoupí," lituje Ryška.

Diváckým magnetem jihlavského závodu by měly být sobotní odpolední finálové sprinty a závod na 200 metrů volným způsobem.

"Očekávám, že v něm finalisty mistrovství Evropy Svobodu a Rubáčka proženou Škacha či maďarský závodník Kiss," dodává Ryška.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze