Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyhodil si rameno, i tak autokrosař Nosálek vede mistrovství Evropy

Autokros, ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

24 2017
Skvěle rozjetou sezonu má zábřežský autokrosař Vít Nosálek. Po dvou závodech mistrovství Evropy je v divizi Buggy 1600 na prvním místě. Je to však teprve začátek, seriál má před sebou ještě sedm dílů včetně obou tradičních českých zastavení v Nové Pace a v Přerově. Už o víkendu se však na řvoucí buginy a létající hlínu těší v německém Cunewalde.

Nosálek v úvodu nebojoval jen se soupeři. Až do poslední chvíle před úvodním kláním v německém Seelow připravoval svou buginu. „Auto jsme dodělali ve čtvrtek před odjezdem. Zůstalo víceméně stejné jako loni. Spíše jsem bojoval se splněním nových technických předpisů. Zaskočilo mě, že letos nejsou volné tréninky. Počítal jsem, že se během něj rozkoukám. S autem jsem se totiž pouze svezl při najíždění z dílny do autobusu,“ uvedl Nosálek pro portál Autokrosar.cz.

Program ME 2017

24.–25. června: Cunewalde (Něm.)
1.–2. července: Nová Paka (ČR)
22.–23. července: St. Georges de Montaigu (Francie)
19.–20. srpna: Přerov (ČR)
26.–27. srpna: Nyirad (Maďarsko)
9.–10. září: Maggiora (Itálie)
16.–17. září: St. Igny de Vers (Fran.)

Pořadí divize Buggy 1600:
1. VÍT NOSÁLEK (ČR) 53
2. Petr Nikodém (ČR) 47
3. Steven Laubach (Něm.) 41
4. Tautvydas Urba (Lit.) 35
5. André Lange (Něm.) 34
6. MILAN VANĚK (ČR) 31

Daleko vážnější problém ho ale potkal v semifinále, kdy si během jízdy vykloubil pravé rameno. „Spíše než závodit se soupeři jsem se snažil rameno nahodit, nemohl jsem řadit a dojížděl na jeden kvalt v šílených bolestech. Po příjezdu do depa jsem nemohl ani vylézt z auta. Rameno mi pak v sanitce nahodili zdravotníci a další pokračování v závodě mi nedoporučili,“ přiznal.

Přes všechny problémy si ale finále vybojoval, a tak se rozhodl znovu sednout za volant a poprat se s body. „Rameno jsme zavázali, abychom minimalizovali riziko jeho opětovného vypadnutí. Startoval jsem z prostředku třetí řady. Nebylo kam jet, jak velká tam byla tlačenice. S bolestí a vědomím handicapu jsem dojel i díky odstoupení Wibbelera s Holzleitnerem na pěkném pátém místě,“ pochvaloval si.

Mistrovství Evropy pokračovalo v litevském Vilkyčiai. Nepříliš technicky náročná trať se proměnila ve velký úspěch závodníků z regionu. Šumperský mladík a loňský juniorský šampion Milan Vaněk ovládl oba měřené tréninky. V rozjížďkách zase zářil Nosálek.

„Kvůli ramenu jsem musel jet s ortézou. Naše semifinálová skupina jela jako první na čerstvě upravené a nakropené trati a podmínky byly skoro až neregulérní. Odjel jsem sice první, ovšem asi v polovině rovinky mě s menším kontaktem předjel Buddelmeyer. Poté jsem se snažil jet jinou stopu než on, abych nedostával nálož kamení a bláta. To se mi vymstilo a využil toho Nikodém, který mě předjel,“ popisoval mistr Evropy z roku 2009.

Finálovou účast měl sice jistou, musel však začínat až z druhé řady. „Start se mi ale povedl skvěle. Po kolizi Buddelmayera s Nikodémem jsem se zařadil na třetí pozici. Celé finále jsem tlačil na Kennyho Redinga. K předjetí chvílemi nebylo daleko, ale nakonec se mi to nepodařilo. Každopádně jsem spokojen. Na specifickou litevskou trať jsem se dobře připravil, a to se vyplatilo,“ pochvaloval si Nosálek.

Pro vítězství, své první, si v Litvě dojel Milan Vaněk a naznačil, že už ve své premiérové dospělé sezoně bude chtít mířit vysoko.Najdete na iDNES.czmobilní verze