Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snídaně v poledne, tréninky o půlnoci. Austrálie už plave do Ria

Australští plavci už se chystají na Rio | foto: Reuters

7 2015
Vítejte v kempu Rio, uvnitř australského olympijského a velice striktního týmu plavců připravujícího se na olympijské hry v Riu 2016. A tady je vysvětlení přísnosti: poledne - snídaně, 13 až 15 hodin - trénink, 17 - 20 hodin večeře, 22 - 24 hodin simulace závodů, 2 hodiny ráno večerka. Do her pořád zbývá 333 dnů, ale protinožci už nastolili režim s časovým posunem. Vše pro Rio, velí.

Austrálie nastavila bezprecedentní strategii v přípravě na vrchol příštího plaveckého roku, olympijské soutěže v Brazílii. Přes 90 špičkových australských plavců nastoupilo v Canbeře na pětidenní dřinu, která simuluje vše - dobu rozplaveb pod pěti kruhy, večerní finálové bloky, pozdní spánek i možnost medailového úspěchu.

Kemp v Canbeře je koncipován tak, aby napodobil brutální časový pořad soutěží, které na plavecký svět za méně než 12 měsíců v Riu čekají. Aby se vyhovělo severoamerickému televiznímu publiku, „ranní“ rozplavby se budou konat v 1 odpoledne, finále v 10 večer místního času. Tedy o nějaké dvě hodiny později, než jsou plavci zvyklí.

Denní režim

Poledne: snídaně
13-15 hod: trénink
14-16 hod: odpočinek
17-20 hod: oběd
18-20 hod: volný čas, jóga, mítinky se sportovními psychology, spánek, meditace
20:30 hod: rozcvička, 30 minut strečinku, rozplavání - 400 metrů volně
22-24 hod: simulace závodů pro všechny plavce
23-0:30 hod: regenerace
1 hod: večeře
2 hod: večerka

Během kempu musí každý plavec včetně hvězd Seebohmové, Larkina či Magnussena přetočit své vnitřní hodiny, vstávat, trénovat, jíst a závodit budou každý den později, než jsou zvyklí.

Ale nejde jen o jiný režim, Australané na to jdou vědecky. Každý bude nosit monitor spánku připevněný na zápěstí, který pro potřeby týmu sportovních vědců změří kvalitu spánku po tréninku a simulovaném závodě, stejně tak se bude zkoumat dopad pozměněného příjmu potravy na výkon.

„Bude to úplně něco jiného, než na co jsme zvyklí,“ potvrdil australský plavecký šéftrenér Jacco Verhaeren. „Úspěšný sportovec musí na doping, na tiskovku a než se vrátí do olympijské vesnice a do postele, můžou být 4 ráno. Nic takového jsme nikdy nezažili, nemáme zkušenosti.“

Proto uspořádali tento kemp, který má vliv zpřeházeného programu na lidský organismus odhalit. „Abychom věděli, co všechno bude Rio vyžadovat, abychom byli fit a připravení na těch osm soutěžních dnů,“ vysvětlil Verhaeren v deníku The Australian.

Navrch se budou plavci učit meditaci a józe, což má pomoct v regeneraci, protože australský tým vydal striktní zákaz na užívání prášků na spaní. „Umělý spánek regeneraci nepomáhá tak jako ten přirozený,“ říkal kouč. „Jsme první stát na světě, který něco takového dělá a věřím, že díky tomu se udržíme na špici.“

Autor:


Témata: plavání
Najdete na iDNES.czmobilní verze