Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Augusta ochrání Woodse před nepřístojnostmi fanoušků i bulvárem

Tiger Woods z dubna 2009 - obléká zelené sako vítěze Masters 2002. | foto: AP

17 2010
Jestli v něčem kolem návratu Tigera Woodse panuje shoda, pak v tom, že si vybral dobře turnaj. Augusta National je to nejbezpečnější místo ze všech, které přicházely v úvahu.

První podnik "velké čtyřky" (takzvané majors) v roce je vždy očekáván ze všech nejvíc. Ač se z některých adjektiv nemá vytvářet superlativ, není jednou od věci pravidla porušit. Letos bude US Masters "nejmimořádnější".

Světová jednička bude jen trénovat a rezignuje na běžný test výkonnosti. Už se spekuluje, zda je Woods schopen vyhrát. Dokázal to už čtyřikrát. Na enormní tlak je zvyklý, i když tentokrát bude pramenit z něčeho jiného než jen z faktu jeho neuvěřitelné dominance světovému golfu.

Exaltovaný konzervatismus

Tentokrát se na scénu nevrací pan Dokonalý, ale muž s pošramocenou pověstí. A také člověk, jenž se navzdory svému postavení celebrity snaží vystavět hráz mezi svým soukromím a médii. Už se mu to nevyplatilo, už byla mnohokrát prolomena, on je ale zatvrzelý.

V Augustě bude před nepřístojnostmi fanoušků a neodbytností bulváru do značné míry chráněn. A to přesto, že mluvčí pořadatelského klubu v první reakci odmítl možnost zavedení mimořádných opatření.

US Masters, Augusta National Golf Club - diváci a výsledková tabule.

Tohle bude zatěžkávací zkouška oné pověstné osobitosti a zvláštnosti golfového prostředí. V Georgii vsadili na kulturu chování. "Vypadá to jako nejchytřejší a dobře uvážená volba," uvedl v komentáři profesionální hráč Jim Furyk.

Získat lístek na první major sezony je značně obtížné. Velice často se předávají z generace na generaci, příležitostně jsou součástí rozvodového řízení. na čekací listině může zájemce vydržet celá desetiletí, než se volná vstupenka objeví.

Feministka Martha Burková, proslavil ji spor o členství v Augusta National Golf Clubu.

Feministka Martha Burková, proslavil ji spor o členství v Augusta National Golf Clubu.

Pochopitelně se s částí lístků obchoduje, dnes především anonymně na eBay, pochopitelně za horentní sumy. Není tedy vyloučeno, že se na Masters dostane člověk s výtržnickými úmysly, avšak má se za to, že přehnaně korektní prostředí takového jedince samovolně zpacifikuje.

Velké problémy by měl i novinář, který by se pokusil narušit zvyky a exaltovaný konzervatismus, jehož součástí je mimo jiné odmítání žen jako členek klubu. Ani prostou akreditaci nedostane jen tak někdo.

Jediné místo na světě

Woodsův dávný přítel z univerzity, o poznání horší profesionální hráč Notah Begay III, v rozhovoru pro televizní Golf Channel vyjádřil svou víru v Augustu, i když upozornil: "Evidentně budou zapotřebí nějaká opatření kolem bezpečnosti a médií."

Jinde by to tak snadno nešlo. Proto Woods nebude hrát v příštím týdnu Arnold Palmer Invitational na oblíbeném hřišti Bay Hill, přestože ho už šestkrát vyhrál, mimo jiné v předchozích dvou letech.

Ángel Cabrera v saku pro vítěze Masters 2009.

Ángel Cabrera v saku pro vítěze Masters 2009.

"Augusta je jediné místo na světě, kde je možné udržet situaci pod kontrolou," uznal sám hostitel legendární Palmer, jenž vyhrál US Masters čtyřikrát, stejně jako Woods.

Nabízela se i možnost, že by se světový hráč číslo 1 objevil po neděli na dvoudenním Tavistock Cupu. Ale ani jeho netradiční formát a možnost dopravy hráče na odpaliště vrtulníkem není tím pravým pro Woodse.

masters tournament

Přestože letos neodehrál jediný turnaj, Woods má start v Augustě zajištěný hned podle jedenácti různých kritérií. Masters Tournament je přitom elitní pro méně početné startovní pole než je obvyklé. Účastní se ho kolem devadesáti hráčů a podmínky jsou stanoveny následovně:

Minulí vítězové (doživotní účast) - na obrázku Jack Nicklaus, šestinásobný vítěz, jenž hrál naposledy v roce 2005 jako pětašedesátiletý
Vítězové ostatních majors (ještě pět let po ukončení kariéry)
Vítězové The Players Championschip (na tři roky)

Jack Nic´klaus na Masters 2008.
Tři amatérští šampioni USA, mistr Velké Británie a Asie (různá délka)
Hráči do šestnáctého místa předchozího ročníku
Hráči do osmého místa předchozího ročníku US Open
Hráči do čtvrtého místa předchozích ročníků British Open a PGA Championship
Hráči do třicátého místa finančního žebříčku PGA Tour předchozího roku
Vítězové turnajů PGA Tour od předchozího Masters
hráči do padesátého místa konečného světového žebříčku minulého roku
Hráči do padesátého místa světového žebříčku, platného týden před Masters
Hráči z kvalifikace

Aktuálně čítá startovní listina Masters 2010 čtyřiadevadesát jmen. Dvanáct předchozích žijících vítězů právo startu nevyužije.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze