Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Augusta není jen turnaj Masters. Ale i James Brown a zahrada

Klubovna Augusta National Golf Clubu před US Masters 2010. | foto: AP

5 2010
Když se řekne Augusta, každému znalci golfu se vybaví především turnaj US Masters. Ano, major je pro toto město nesmírně důležitý, ale Augusta není jen prestižní turnaj, jehož letošní ročník začne ve čtvrtek.

Místní obyvatelé nazývají toto staré americké město "The Garden City" – Zahradní město. Návštěvníka při projížďce opravdu stihne pocit, jako by se pohyboval po zahradě. Je to velmi příjemný zážitek, který tak nějak dokresluje motto zdejšího obyvatelstva: "We feel good!" (Cítíme se dobře).

Augusta byla založena v roce 1736 jako místo, odkud se původní obyvatelé Ameriky dostávali přes řeku Savannah. Na historické kořeny jsou zdejší velmi pyšní. Je to patrné především z řady soch, jimiž je Augusta poseta.

Nejčastěji však chodí k té, která zdaleka není nejstarší. Je to socha známého zpěváka Jamese Browna, který se v tomto městě narodil. Místo je to tak populární, že zde je trvale upevněna kamera, aby se zde mohli návštěvníci zvěčnit.

Jednou z domén města je pak Archibald Butt Bridge. Most je pojmenován po válečném hrdinovi a poradci dvou amerických prezidentů. Jeho poslední cesta byla na Titaniku, kde se vzdal svého místa v záchranném člunu a potopil se s lodí.

Most má jednu zvláštnost, jeho zlom na vrcholu je příliš ostrý. Kdo jede autem rychleji, může i nadskočit. Stojí to za zkoušku...

Magnolia Lane

I při všech zajímavostech je Augusta stále známá ve světě především kvůli slavnému turnaji. Místní obyvatelé si často na týden Masters berou dovolenou, odjíždějí pryč a své domy a byty pronajímají golfovým návštěvníkům. Rozhodně se to vyplatí, protože ceny jsou při Masters Week i desetinásobně vyšší.

Přípravné práce v Augusta National Golf Clubu před US Masters 2010.

(Přípravné práce v Augusta National Golf Clubu před US Masters 2010.)

Většina škol ve městě má v tuto dobu prázdniny, takže řada studentů si přivydělává na turnaji různými brigádami. Pro mnoho z nich je to také šance vidět nejlepší golfisty světa aspoň na malou chvilku. Takže se například po hřišti potulují skupinky studentů, sbírajících odpadky.

Často však zapomínají na svou práci a sledují dlouhé drivy či přesné putty. Kdo by jim to měl za zlé?

Hřiště Augusta National by mohlo být pro nepozorného návštěvníka skryto. Jen několik kroků od rušné ulice Washington Road je totiž ukryt vstup do zdejšího nádherného resortu.

Ovšem slavnou Magnolia Lane – tedy magnóliemi lemovanou cestu ke klubovně – mohou projet jen hráči nebo členové místního klubu. A kdo jí letos bude projíždět zpět nejšťastnější? Na to si musíme ještě pár dnů počkat.

Slavná Magnolia Lane v Augusta National Golf Clubu před US Masters 2010.Témata: James Brown, Loď, Socha
Najdete na iDNES.czmobilní verze