Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletku Fuchsovou chtějí na pomoc

11 2000
A t é n y , P r a h a - Nečekanou, neobvyklou, ale atraktivní nabídku rozbíhat tempo při pokusu o světový rekord dostala atletka Helena Fuchsová. Třetí čtvrkařku halových světových tabulek by ráda využila mozambická půlkařka Maria Mutulová, velká konkurentka mistryně světa Ludmily Formanové. O rekord na trati 800 metrů se poběží 17. února na mítinku ve Stockholmu. Rekordní výkon drží Němka Christine Wachtelová časem 1:56,40 už od roku 1988.

Fuchsová je v kurzu, protože se jí v sezoně mimořádně daří. Vyhrála závody ve Stuttgartu a Dortmundu, naposledy byla ve středu v Aténách druhá. Poté, co Němka Grit Breuerová skončila halovou sezonu, je na trati 400 metrů spolu s Ruskou Nazarovovou favoritkou halového mistrovství Evropy v Gentu.

"Docela bych si to zkusila. Byl by to dobrý trénink pro Gent," prohlásila Fuchsová. "Nejdřív jsem si říkala: Ježíš, abych to nezkazila! Ale je tofajn. Rekordy se mají překonávat." Pořadatelé mají své podmínky. Chtějí po Fuchsové, aby závod rozběhla v následujících časech: 400 metrů za 55 vteřin, 500 metrů za 69 vteřin, 600 metrů za minutu a 24 vteřin.
Jako vodička už jednou běžela, tentokrát to však bude trochu rychlejší. "To by neměl být problém," prohlásila Fuchsová.

Zatím nemá jasno, jak dlouho bude běžet. "Pokud pojedu, domluvím se s trenéry na taktice." Závody ve Stockholmu patří do čtyřdílného halového seriálu Ricoh Tour, jakési obdoby letní Zlaté ligy. Účastní se světová špička i bohatí sponzoři. Fuchsová dostala atraktivní nabídku.

"Je výhodná, ale o penězích se v atletice obecně nemluví," řekl Fuchsové manažer Libor Varhaník. Částku, kterou běžkyně za odměnu dostane, nesdělil. Stockholmský závod může být pikantní ještě z jiného důvodu. Není vyloučeno, že se na startu objeví i Formanová, Mutulové černá můra z minulého roku.

Až v neděli večer po mistrovství republiky se však Formanová rozhodne, jestli bude v halové sezoně dál pokračovat, nebo se bude připravovat na olympiádu. Pokud vytrvá, bude zřejmě startovat aspoň na jednom mítinku série Ricoh Tour.

"Trénink nebyl zaměřen na halu, vrchol je olympiáda," vysvětlila Jarmila Kratochvílová, trenérka Formanové. "Ale atmosféra závodů na Lídu působí. Možná bychom to mohli něčím oživit." Mutulová se o rekordy pokouší často. V létě už několikrát zkusila překonat sedmnáct let starý výkon Kratochvílové 1:53,28. Před rokem ve Stockholmu časem 2:30,94 zlepšila světový halový rekord na kilometr. "Rekordy ji hrozně lákají. Loni dvakrát s Lídou prohrála a bude si to chtít vynahradit," řekla Kratochvílová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze