Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletika velmi těžko sbírá sílu vyrovnat se s hříchy hvězd

28 2000
P r a h a - Světová atletika nebezpečně balancuje na hraně. Případy několika hvězd nejvyššího kalibru, které se dostaly do potíží s dopingem, se vlečou dlouhé měsíce. Stále hrozí vznik precedentu, který může skolit celý antidopingový systém. Slavný německý běžec Dieter Baumann měl loni na podzim podle výsledku dopingové zkoušky v těle zakázaný anabolický steroid nandrolon, jehož množství desetinásobně přesáhlo povolenou hranici. Po sedmi měsících váhání ho v pátek německý svaz omilostnil. Vyšel přitom z nezávislé expertizy, která na základě rozboru Baumannových vlasů údajně dokázala, že se zakázaná látka v jeho těle za posledních osmnáct měsíců neobjevila.

"Příště si můžeme vykládat z lógru. Je to nebezpečné," komentoval to Ladislav Kňákal, dopingový komisař atletického svazu. Baumann hned v neděli v závodě na 5000 metrů zaběhl olympijský limit. "Říkal jsem, že v Sydney poběžím. Neustoupím, i kdyby mezinárodní federace rozhodla jinak než německý svaz," prohlásil Baumann.

Jeho budoucnost ale drží v rukou právě mezinárodní federace IAAF. Má právo verdikt německého svazu nepotvrdit a případ předat svému arbitrážnímu soudu. Podobně už učinila v případech kubánského výškaře Javiera Sotomayora a jamajské sprinterky Merlene Otteyové. Oba už byli vyslechnuti a čekají na rozsudek. "Myslím, že do toho zasáhne IAAF. Zdaleka to není uzavřené. To by byl zásadní obrat v politice federace," řekl František Fojt, generální sekretář českého svazu.

Zda se politika mezinárodní atletické federace nemění, ovšem není tak jisté. Růst sporů a pochybností o spolehlivosti dopingových zkoušek nastal po loňské smrti bývalého předsedy organizace Prima Nebiola. "Za něj byla politika daná jeho osobou. Pokud jsme se jen náznakem pokusili něco vysvětlovat, setkali jsme se s nekompromisním přístupem," řekl Fojt. Výškař Tomáš Janků byl před dvěma lety napomenut za nález efedrinu. Že přípravek, který tehdy užil, obsahuje efedrin, nevěděl ani jeho oficiální distributor. Přesto byl Janků potrestán.

V současnosti se zdá mezinárodní federace méně příkrá. "Jde hlavně o peníze," řekl Janků. "Na Baumannovi je spousta lidí závislá. Tihle lidé se budou snažit, aby nebyl potrestán." V atletických kruzích se spekuluje také o mezinárodních tlacích. Sotomayor má například významnou přímluvu v proslulém kubánském běžci Albertu Juantorenovi, který pracuje v radě IAAF. "Sotomayor a ostatní atletiku drží. Kdyby je sejmuli, mělo by to dopad na celosvětovou osvětu, mládež je na ně upnutá," míní Janků. "Když je nepotrestají, bude to precedens, po kterém by se vozili další. Už na to budou připraveni, budou vědět, co dělat."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze