Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bolt splnil slib. Disciplínu si vybíral sám a ukáže se také v Praze

Usain Bolt v Ostravě, snímek z roku 2015. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

26 2016
Psal se květen 2015 a na stadionu v Ostravě přes nebývale chladné počasí diváci zůstávali na svých místech, aby i v dešti aplaudovali Usainu Boltovi. „Za rok přijedu znovu,“ slíbil tehdy přímo na stadionu jamajský fenomén - a slib dodržel. Pořadatelé Zlaté tretry ohlásili, že nebude chybět ani v roce 2016. „Pro stovku se rozhodl sám,“ řekl sportovní manažer mítinku Alfonz Juck.

Jsou si téměř jisti, že od středy budou mít telefony v neustálé permanenci. Že se bude hlásit ještě víc novinářů než obvykle.

„Čekáme jich ze zahraničí desítky. Jezdí sem atletičtí experti od L’Equipe přes všechny velké redakce po významné agentury. Fotografové se chvílemi až perou o místa,“ říká Karel Tejkal, PR manažer atletického mítinku Zlatá tretra.

A rok 2016 bude ještě výjimečnější. V úterý totiž bylo ohlášeno: poběží Usain Bolt, navíc na stovce. Půjde o jeho jediný evropský start před jamajskou olympijskou kvalifikací! Možnost vidět nenapodobitelného sprintera naživo - a také možnost pořídit v roce her v Riu olympijské materiály - bude pro média magnetem.

Což samozřejmě platí i pro fanoušky. „Signál posíláme do 150 zemí,“ říká sportovní manažer mítinku Alfonz Juck.

Právě on patří k těm, co stojí za opakovaným Boltovým příjezdem do Ostravy; letos se tak stane už poosmé.

Světový rekordman si na vítkovickém oválu již vyzkoušel tratě na 100, 200 i 300 metrů, rok 2016 bude ve znamení startu na královské stovce. „Byli jsme připraveni na cokoli, co by chtěl. Stovka zapadá do jeho postupné přípravy,“ líčí Juck. „Má to logiku. Startovat bude uprostřed programu, nikoli na závěr - i to vzešlo z jeho strany. Až po něm se ukáží všechny české hvězdy.“

To, že z Bolta nebude „zlatá tečka“, má svůj prozaický důvod ve snaze dopřát mu co nejlepší počasí, tedy jej poslat do akce o něco dříve.

Hitem bude také to, že se vedle Bolta postaví mimořádně atraktivní soupeř: král vícebojařů, světový rekordman Ashton Eaton. Což vyhlíží i sama americká megastar. „Bude to taková perlička,“ těší se Juck. „Eaton absolvuje dálku a jako vícebojař nemá problém přidat k tomu stovku. Moc se těší, že se poprvé v životě představí v oficiálním závodě po boku Usaina.“

Pokud vás zajímá, kolik stojí Boltův start, pořadatelé nabízejí pouze větu: „Pomáhá nám, že jeho tým drží stále stejnou cenu - a díky tomu my držíme rozpočet Tretry.“

Jinak je přesná suma pochopitelně tajná. Po úspěchu na olympiádě v Londýně se hovořilo v přepočtu až o 10 milionech korun, ovšem u Ostravy může být situace specifická díky tomu, že mají Jamajčan i jeho tým k městu a mítinku osobní vztah.

To stvrzuje už fakt, že se před Zlatou tretrou ukáže na celém světě pouze na Kajmanských ostrovech a na rodné Jamajce. Víc nic. Ostrava se tak může těšit.

Bolt v Ostravě? Nejen to. Letos se ukáže také v Praze

Letošní účast Usaina Bolta na Zlaté tretře bude mít v sobě i jednu velkou premiéru - jamajský „blesk“ se totiž ukáže také v české metropoli. V Praze ve středu 18. května absolvuje tiskovou konferenci, svůj jediný oficiální mediální výstup před závodem. A především bude na Julisce předávat ceny vítězům Čokoládové tretry, závodu pro děti do 11 let. „Ukáže se v plné slávě jako náš host v Praze a potom přeletí do Ostravy,“ popsal Miroslav Černošek, šéf pořádající agentury. Děti, které se touží osobně potkat s Boltem, se stále mohou přihlašovat na webu www.cokoladovatretra.cz.Najdete na iDNES.czmobilní verze