Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neporažený Gatlin: Že mi doping pořád pomáhá? A proč nezáří i ostatní?

LETOS BYL NEJRYCHLEJŠÍ. Justin Gatlin vládl světovým tabulkám, někteří jeho výkony ale zpochybňují. | foto: AP

14 2014
Ve 32 letech zažil americký sprinter Justin Gatlin úžasnou sezonu - celou ji prolétl bez jediné porážky! Jenže podle výzkumu vědců z Osla jeho tělo pořád těží z nedovolených látek, které před časem užil. „Ale proč se pak takhle nedaří i dalším atletům, kteří dopovali?“ ptá se Gatlin.

Za použití vysokého množství testosteronu už pykal. Pykal čtyři roky, jelikož to nebyl jeho první prohřešek. A pyká svým způsobem stále.

Experiment vědců z univerzity v norském Oslu prováděný na myších dokázal, že svaly si zachovávají výhodu způsobenou užíváním nepovolených látek ještě dlouhou dobu po jejich vysazení.

I proto se na Gatlina snesla zloba. Zase. Dvojnásobný hříšník už zkrátka důvěru nevzbuzuje.

Letos ovládl sezonu suverénně. Kdekoliv závodil, ať už na stovce nebo dvoustovce, vždy vyhrál. V Bruselu zaběhl nejlepší výkon sezony 9,77, což byl zároveň jeho osobní rekord.

Fotogalerie

Jenže nad jeho výkony je znovu stín, tak jako už tolikrát v minulosti. A to navzdory skutečnosti, že od roku 2010, kdy se vrátil po posledním trestu, je čtyři roky „čistý“.

„Mrzí mě, že spoustu lidí si myslí: Jednou dopoval, navždy dopuje. Ale to nedává smysl. To znamená, že nevěříte tomu, že systém funguje,“ namítl Gatlin.

Výzkum na myších podle něj neznamená, že stejně zabírají látky i na lidi. „Spoustu atletů bylo pozitivně testováno a nikdy se po návratu neblížili časům, kterých dosahovali s dopingem. Myslím, že to dokazuje mou tvrdou práci a odhodlání.“

Ne každý mu to však věří. Sebastian Coe, viceprezident Mezinárodní atletické federace (IAAF), prohlásil, že měl velký problém s tím, že se Gatlin ocitl v užší nominaci na atleta roku dle IAAF.

A další z nominovaných, diskař Robert Harting, požádal o stažení z výběru, jelikož nechtěl být v Gatlinově společnosti.

„Já jsem o nominaci nikoho neprosil,“ reaguje Gatlin. „Já se snažím běhat a vyhrávat závody. Ne jít na trať a prohrát. Mou prací je vyhrávat.“

To se mu nepochybně daří.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze