Maria Savinovová

Maria Savinovová | foto: AP

Savinovové hrozí doživotní zákaz, dál se však chystá na olympijské Rio

  • 82
Ruská běžkyně Maria Savinovová, pro kterou vyšetřovací komise Mezinárodní antidopingové agentury WADA požaduje doživotní diskvalifikaci, dál pokračuje v přípravě na olympijské hry v Riu de Janeiro. Tam by chtěla obhajovat zlatou medaili z londýnské osmistovky. Ruským atletům však kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu hrozí vyloučení z her.

Trenér Savinovové Vladimir Kazarin označil obvinění vznesená vůči jeho svěřenkyni i dalším ruským atletům a trenérům za „naprostý blud“. V rozhovoru pro web sport-express.ru uvedl, že Savinovová dál trénuje. „Myslím, že nyní nikoho naše plány nezajímají, ale chtěli bychom se zúčastnit olympiády v Riu,“ řekl kouč.

Dopingové téma ho už unavuje. Prohlásil, že obvinění Savinovové stojí jedině na záznamu telefonického rozhovoru, v němž se atletka údajně přiznala k dopingu. Tuto nahrávku získala televizní stanice ARD, která ji pak využila v pořadu o systematickém dopingu v ruském sportu.

Trojskokanka Koněvová dostala varování

Ruská trojskokanka a halová mistryně Evropy z Prahy Jekatěrina Koněvová dostala varování od antidopingové agentury WADA za dvě zmeškané kontroly. Pokud sedmadvacetiletou atletku, která už v minulosti pykala dva roky za doping, komisaři nezastihnou potřetí, může následovat další distanc na rok až dva.

Koněvová i její kouč Alexandr Cyplakov se brání podezření z podvodu a tvrdí, že antidopingovou agenturu informovali o změnách, kdy a kde bude atletka trénovat, aby byla k zastižení. Jenže WADA se prý orientovala podle starých údajů. "Tato situace má negativní vliv na přípravu na další sezonu. Doufám, že WADA znovu prověří můj případ a zváží oprávněnost tohoto varování," řekla ruským médiím Koněvová, jež má také stříbro z předloňského MS v Moskvě a titul halové mistryně světa ze Sopot 2014. Dvouletý zákaz činnosti dostala bývalá sprinterka v únoru 2007 za nález testosteronu.

Ruskou atletikou přitom otřásá velký skandál se systematickým a vládou podporovaným dopingem. WADA o tom v pondělí zveřejnila zprávu a doporučila, aby ruští atleti byli vyloučeni z IAAF i všech soutěží včetně olympijských her.

„Je to naprostý blud. Používali jsme výhradně povolené preparáty. Do odvysílání pořadu ARD žádná obvinění proti Máše (Savinovové) nebyla. Dokonce ani žádné náznaky, že by nebyla čistá,“ prohlásil Kazarin.

Na otázku, zda jsou s běžkyní „připraveni na nejhorší“, odpověděl, že se nemíní vzdát. „Jsme připraveni bránit se. Jestliže nejsme vinni, tak proč bychom měli snášet nějaký trest,“ zdůraznil.

Ruské ministerstvo sportu v dnešním prohlášení slíbilo, že obvinění ruské atletiky z rozsáhlého porušování antidopingového kodexu pečlivě prostuduje a poté přijme odpovídající opatření. Ministerstvo zároveň dodalo, že mnohé věci obsažené ve zprávě vyšetřovací komise WADA nejsou překvapením.

„Jsme si plně vědomi problémů v Ruské atletické federaci a ze své strany jsme udělali vše k nápravě situace,“ uvedl úřad a poukázal například na výměnu v čele federace i na postu hlavního trenéra. „WADA by se měla držet reálných faktů a důkazů,“ upozornilo ministerstvo. Obvinění ruských atletů z organizovaného dopingu posléze označil za nepodložené i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Bývalý šéf Ruské antidopingové agentury Nikolaj Durmanov ostře reagoval na obvinění, že ředitel moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov nařídil před loňským auditem WADA zničit přes 1400 uchovaných vzorků. „To jsou normální praktiky, vzorky likvidují všechny laboratoře, protože je prostě není kde skladovat. Někdy o to žádají samy federace, když je vzorek A negativní. Neničí se jen ty, u kterých je z určitých důvodů výslovně požádáno, aby byly uchovány,“ citoval Durmanova R-Sport.

Montaňová by po diskvalifikaci Rusek mohla získat tři medaile

Nebýt půlkařek Marie Savinovové a Jekatěriny Poistogovové, nad nimiž se po pondělním zveřejnění zprávy Mezinárodní antidopingové agentury WADA ohledně systematického dopingu v ruské atletice vznáší hrozba doživotní diskvalifikace, mohla mít Američanka Alysia Montaňová tři medaile z olympijských her či mistrovství světa. Na OH 2012 v Londýně skončila na osmistovce pátá, na MS 2011 v Tegu i 2013 v Moskvě čtvrtá - pokaždé za některou z obviněných Rusek.

WADA zasahuje

Mezinárodní antidopingová agentura (WADA) odebrala v rámci skandálu ruských atletů podezřelých ze systematického dopingu akreditaci moskevské laboratoři. Její ředitel Grigorij Rodčenkov o pár hodin později rezignoval.

WADA vyslyšela tak pondělní požadavek své nezávislé vyšetřovací komise.

WADA má akreditovaných 35 laboratoří po celém světě, Moskva byla jednou z osmnácti v Evropě. Její dosavadní ředitel Grigorij Rodčenkov podle závěru komise nařídil těsně před loňským prosincovým auditem WADA zničit přes 1400 uchovaných vzorků coby možných důkazů.

V moskevské laboratoři se také údajně pohybovali lidé z ruské tajné služby, kteří zastrašovali zaměstnance.

Devětadvacetiletá Montaňová, která po loňské mateřské pauze znovu závodí, souhlasí s možným vyloučením Ruska ze světové atletické asociace IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her. Zároveň doufá, že se dočká některého z cenných kovů.

„Ten bronz si plně zasloužím, i bez slavnostního vyhlášení by byl symbolem mé dřiny,“ řekla Montaňová o olympijském finále osmistovky v Londýně, kde sice doběhla pátá, avšak výkony vítězné Savinovové i třetí Poistogovové jí hned přišly „nevysvětlitelné a vysoce podezřelé“.

„Když běžíte na maximum a někdo za vámi jen tak vyklusává, pak vás bez větší námahy předběhne a v cíli jen zvedne ruce nad hlavu, zatímco vy ležíte na zemi a samým vyčerpáním je vám na zvracení, tak si říkáte, jestli si z vás nedělají legraci. Dokud ale nemáte důkazy, nemůžete nic říct,“ uvedla Montaňová, dříve závodící pod dívčím jménem Johnsonová, v rozhovoru pro New York Times.

Tím, že se v Londýně nedostala na stupně vítězů, přišla rovněž o dost peněz, podle vlastních odhadů až o půl milionu dolarů bez možných nových sponzorských smluv. „Sice to neděláte kvůli penězům, ale i tak si je zasloužíte,“ řekla Montaňová, jejíž jedinou velkou medailí zatím zůstává bronz z halového MS 2010 v Dauhá.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž