Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jablonec - Kalifornie - Portland. Atleti míří na halové MS

Pavel Maslák bude patřit k největším českým hvězdám na halovém MS. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

7 2016
Ze severu Čech, kde zůstávaly poslední zbytky sněhu, do slunné Kalifornie - a odtud na americký sever, do Portlandu kousek od pacifického pobřeží. Takové cestování zahájili čeští atleti a atletky. Sraz byl v pondělí brzy ráno na pražském letišti a u návratu mají být medaile z halového mistrovství světa, jež Portland přivítá od 17. do 20. března.

A půjde o akci specifickou. „Jestli budou viset medaile níž, než je obvyklé? Těžko říct. Někde to asi nebude úplně světosláva, ale s tím musel počítat každý včetně IAAF, zvlášť když vypsali takový termín v takovémto roce,“ připomíná šéftrenér Tomáš Dvořák, že řada osobností před Riem halu vynechá.

Důvodem je mix toho, že mnozí už nyní preferují koncentraci na olympijské hry - a navíc má šampionát netradičně pozdní datum.

Tedy klání bez lesku? Ne nutně. „Zase to otevře stavidla, bude více zajímavých mistrů světa. Myslím, že to přinese i něco dobrého,“ věří Dvořák.

Říkal to na sobotním mítinku v Jablonci, posledním testu před cestou do zámoří (viz box). Další program: náročný přelet a ladění formy v mimořádných podmínkách. Dvořákovi a spol. se nesplnila logická vize, že by se Češi na halový šampionát měli připravovat v hale: „Jenže ty v Americe v březnu už všechny pro atletiku končí.“

Místo toho výprava zakotví v městě Chula Vista. Kousek je to odtud do San Diega i do mexické Tijuany, předpověď láká v příštích dnech na příjemných 21 stupňů a hlavně se tam nachází americké olympijské centrum - nejen pro atletiku, namátkou i pro tenis, veslování, rychlostní kanoistiku, triatlon, lukostřelbu, fotbal, plážový volejbal...

„Nepouští tam každého, takže anabáze strašná,“ popisuje Dvořák. „Museli jsme žádat nejprve o svolení atletické federace a pak olympijského výboru. Nemají velkou ubytovací kapacitu přímo ve středisku, takže budeme dojíždět - ale jinak jde o velkolepý areál, stadion s deseti dráhami a tak. Všechno, co tam má být, tam je.“

Devět jeho svěřenců v Portlandu bude startovat s jistotou, neboť splnili limit, případně dostali oficiální pozvánku: tyčkařské trio Balner, Kudlička, Ptáčníková, v bězích Maslák, Holuša a Mäki, vícebojaři Helcelet a Cachová plus koulař Staněk („limitářka“ Zuzana Hejnová start odmítla právě kvůli Riu).

No a zbytek se rozhodne, zatímco bude výprava ve vzduchu. V pondělí se totiž budou řešit další místa na základě výkonů. „V úterý nám dají vědět, koho zvou,“ vysvětluje Dvořák. V „první várce“ tak odletěl i dálkař Radek Juška a míchal emoce. „Když to nevyjde, pojedu do Kalifornie na dovolenou,“ usmál se, ale přiznal: „Straší mě, že by to nemělo vyjít.“

Zůstává optimistou, stejně jako Dvořák: „Jeho dřívější odlet, to jsou kupecké počty.“ Podobně čekají ještě další tyčkařka Romana Maláčová a výškařský matador Jaroslav Bába.

Tucet by jich tedy mohl být.

A medailí?Najdete na iDNES.czmobilní verze