Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vzhlížíme k zakladatelům. Závod z Běchovic do Prahy slaví 120. ročník

Novou trofejí pro vítěze závodu Běchovice - Praha je bronzová soška patníku se siluetami běžců, | foto: www.atletika.cz

21 2016
V Evropě jde o vůbec nejstarší nepřerušený běh, po Bostonském maratonu se jedná o druhý nejstarší závod na světě. Na trati Běchovice - Praha se poběží již 120. ročník. A vítězové k jubileu dostanou novou trofeje.

Československo (natož Česko) ještě neexistovalo, hrozivé války 20. století vypadaly jako nepravděpodobný scénář. Tak jiný byl tehdy svět... Psal se 27. květen roku 1897, když se konal první silniční závod Běchovice – Praha.

Tehdy bylo na startu pouhých osm závodníků a historicky prvním vítězem se stal Jakub Wolf. Od té doby se závod běhá bez přerušení.

„S pokorou a úctou vzhlížíme k zakladatelům tohoto opravdu výjimečného závodu. Velký dík patří všem, kteří se v historii podíleli na jeho pořádání,“ uvedl Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

Sportovní ředitel svazu a předseda organizačního výboru Běchovic Tomáš Janků pak před nedělním závodem doplnil smělé přání: „Věřím, že Běchovice přežijí minimálně ještě dalších 120 let. Cítím z tohoto závodu obrovského ducha a historii. Je obdivuhodné, že se jej daří držet tak dlouho.“

U příležitosti jubilea pak vznikla zcela nová trofej pro vítěze mistrovského závodu. Ta má tvar legendárního patníku na 13. kilometru ulice Českobrodské, odkud se již od založení závodu startuje.

Česká atletka Eva Vrabcová-Nývltová doběhla v olympijském maratonu na...

Eva Vrabcová-Nývltová doběhla v olympijském maratonu na 26. místě.

Kromě trofejí pro první tři vítěze ženské a mužské kategorie (jde zároveň o mistrovství republiky v silničním běhu na 10 km) je vyrobena i speciální trofej, na jejíž podstavec bude každý rok zaznamenáno jméno vítězů mužského i ženského závodu. Autoři David Železný a Mirek Ščudla se při tvorbě trofeje koncentrovali na dva hlavní symboly závodu - zmíněný patník a Heydukovu sochu v běchovickém Parku běžců. Výsledkem je bronzová soška patníku se siluetami běžících postav.

Kmotry trofeje jsou přední kardiochirurg a přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk, sám vášnivý běžec, a nejlepší česká běžkyně současnosti Eva Vrabcová Nývltová, která na olympiádě v Riu běžela maraton.

„Běchovice jsou pro mě srdcovou záležitostí. Byl to první závod, který jsem běžela, když jsem začala koketovat s atletikou. Má pro mě velký nostalgický význam. I když má účast v nedělním závodě není jistá, stále věřím, že poběžím,“ řekla Vrabcová Nývltová.

Závod je spojen také s charitativním projektem Atleti pomáhají, jenž pomáhá dětským pacientům na oddělení ortopedie nemocnice v Motole.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze