Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletika má novou dopingovou hříšnici. Provinila se královna sprintů Fraserová

Shelly-Ann Freserová na vrcholu, coby mistryně světa. | foto: AP

9 2010
Atletiku zasáhl nový dopingový skandál. Jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraserová, úřadující olympijská vítězka a mistryně světa na 100 metrů, měla pozitivní dopingový nález na léky tlumící bolest.

Fraserová svou vinu ve čtvrtek potvrdila s tím, že si vzala léky proti bolesti zubů, spolu s trenérem však přehlédla, že jsou na seznamu zakázaných látek. Mezinárodní atletická asociace IAAF jí dočasně pozastavila činnost.

"Nemám co skrývat," řekla Fraserová poté, co se neúčastnila čtvrtečního mítinku Diamantové ligy v Lausanne. "Nyní jedu domů a čeká mě jednání s jamajským svazem. Doufám, že bude přijato mé vysvětlení," dodala.

Fraserová byla pozitivně testována v květnu po závodě Diamantové ligy v Šanghaji. Trenér jí prý dal lék proti bolesti, aby jí pomohl od trápení se zuby, které jí bolely nepřetržitě tři dny a kvůli kterým uvažovala o odstoupení ze závodu.

"Přijímám zodpovědnost, protože sportovec musí vědět, jaké léky si bere. Ale na druhou stranu jsem naštvaná, protože si o mě nyní všichni myslí, že dopuju. Moje pověst je v troskách," uvedla Fraserová.

IAAF prostřednictvím svého mluvčího Nicka Daviese vyjádřila zklamání z "nedbalosti" Fraserové a jejího týmu. "Sportovci musí dávat větší pozor na to, co jedí. Naše pravidla jsou jasná," uvedl Davies v e-mailu zaslaném agentuře Reuters.

Trenér Fraserové Stephen Francis prohlásil, že za podobná provinění se uděluje jen varování. "Nešlo o látku, která by jí měla pomoci zlepšit výkon či něco maskovat," řekl Francis.

Zatím byl proveden pouze test vzorku A. "Druhý test ale není ani potřeba, protože se nebudu odvolávat," dodala Fraserová.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze