Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budu si tlouct hlavou do zdi. Měl jsem vyhrát, litoval Kudlička

Tyčkař Jan Kudlička se stříbrnou medailí z evropského šampionátu atletů v Amsterdamu. | foto: Ivana Roháčková

9 2016
Amsterdam (Od našeho zpravodaje) - Výraz v jeho tváři to říkal za něj. Když potřetí shodil laťku ve výšce 570 centimetrů, protáhl obličej. Tyčkař Jan Kudlička věděl, že měl na víc. Jeho zklamání jen narostlo, když zjistil, že ho neúspěch na 570 připravil o zlato z mistrovství Evropy. „Pocity jsou smíšené,“ vykládal stříbrný tyčkař.

Zdálo se totiž, že jeho výkon bude stačit na bronz. Lepší než on byl Polák Sobera - a čekalo se, že všechny předstihne suverénní Francouz Lavillenie, který jako základní výšku zvolil 575 centimetrů. Takovou, kterou nikdo jiný neskočil.

Jenže světový rekordman třikrát selhal! Zklamaně si rozepnul dres a odešel ze sektoru. Jan Kudlička v tu chvíli získal stříbro, ale ani on zrovna nejásal... „Měl jsem jednoznačně vyhrát,“ řekl.

Co tedy teď cítíte?
Pocity jsou samozřejmě smíšené. Je to moje druhá medaile z mistrovství Evropy a podruhé jsem trošku nespokojený, protože tak jak v Curychu jsem měl mít stříbro, dnes jsem jednoznačně měl vyhrát. Škoda, zásadní moment byl v tom, že jsem po 560 centimetrech chtěl vzít tvrdší tyč, stejnou, na které jsem skočil v Praze český rekord. A když jsem ji vytahoval, tak jsem si všiml, že ji mám ťuklou mezi rukama. Tak jsem zůstal na měkčí a 570 jsem dvakrát lehce shodil. Pocitově jsem to brzdil, protože bych potřeboval tvrdší tyč. Ale jsem rád, že jsem vydržel zdravý. Nevím, jestli je lepší být mistr Evropy a zraněný se zlomenou tyčí, nebo druhý a zdravý. Takže to dneska beru všemi deseti.

Lavillenie: Začít na 575 bylo dobré rozhodnutí

CO SE TO DĚJE? Světový rekordman Renaud Lavillenie neskočil ve finále...

„Přemýšlel jsem, že bych začal na 570 centimetrech, ale po rozcvičení jsem si věřil, že 575 centimetrů nebude problém. Vím, že se najde milion "koučů", kteří budou říkat, co jsem měl udělat. Ale pořád si myslím, že začít na této výšce bylo dobré rozhodnutí. Tyčkaři mě pochopí. Je to sport. Budu muset tvrdě makat a zkusit dobrý výsledek v Riu.“ - Renaud Lavillenie

Jak jste se pral s nevyzpytatelným větrem?
Dneska byly podmínky jednoznačně nejhorší, co se větru týče. Předpověď byla 8 metrů za sekundu, místy to bylo snad i nebezpečné, točilo se to. Na začátku foukal tři metry proti a pak tři metry z boku, nejvíc jsem to pocítil na druhý pokus na 570, kdy mi fouklo těsně a zvedlo mi to tyč. Dneska si budu tlouct hlavou do zdi. Ale jde se dál. Dneska jsem byl z těch kluků připravený nejlíp, co se týče běžecké stránky, na Rio to snad připravim ještě lépe než dneska.

Co vás nejvíc mrzí?
Měl jsem jednoznačně skočit 570. Dvakrát to spadlo blbě. Ale možná je dobře, že jsem se před olympiádou neuspokojil. V Riu nebude o tolik větší konkurence, tak proč tam nezopakovat stejný výsledek.

Sledoval jste výkony Lavillenieho?
Já jsem chtěl, aby základ skočil. Stejně bych byl naštvaný, kdybych měl bronz. Ale že jsem stříbrný a měl jsem vyhrát, to mě mrzí ještě víc. Je to tyč, neudělal nic špatně, ale podmínky byly dneska na tyč špatné, třikrát na to spadl. Skoky měl vysoké, ale i kdyby tam měl 560, tak na to spadne. Škoda...

Nemyslíte, že si mohl dát základ níž?
Nevím, jak je nastavený v hlavě. Asi taky nečekal takový průběh soutěže. Možná myslel, že se připojí k nám a bude třeba skočit 585 centimetrů. Což by bylo třeba, kdyby foukalo o dva metry míň a z nějakého správného směru.Najdete na iDNES.czmobilní verze