Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampion! Maslák si ve strhujícím závodu zajistil obhajobu titulu z MS

Pavel Maslák slaví titul mistra světa z halového šampionátu v Portlandu. | foto: Reuters

20 2016
Portland (Od našeho zpravodaje) - Česká atletika slaví první medaili z halového mistrovství světa. Postaral se o ni Pavel Maslák, který na čtyřstovce ustál roli jednoho z favoritů - a doběhl si pro titul! Český obhájce zlata z předchozího šampionátu na zeleném oválu v Portlandu předčil všechny své rivaly takticky skvěle zvládnutým závodem v čase 45,44. „Sedmdesát metrů před cílem už jsem si byl jistý,“ řekl.

Měl na sobě tradiční rukávky, své poznávací znamení - a doběhl si v nich pro další velkou medaili. Díky Pavlu Maslákovi se česká atletika na halovém mistrovství světa v Portlandu dočkala prvního cenného kovu. Tedy rovnou nejcennějšího.

Zatímco v Evropě byla hluboká noc, ve státě Oregon se ještě ani nestmívalo a finalisté čtyřstovky se řadili do přidělených drah. Maslákovi patřila pátá. A této výhody, již si zajistil svým vítězným během v semifinále, dokázal využít.

25letý Maslák, halový mistr světa ze Sopot 2014 i evropský šampion z Göteborgu 2013 a Prahy 2015, tak znovu ukázal, jak moc mu závody pod střechou svědčí.

Fotogalerie

“Máslo, pojď!“ „Pojď, draku!“ Tak zněly tradiční povzbuzovací pokřiky z hlediště, než závod začal. Maslák si v něm splnil plán: zvládl seběh a držel se na čele, před ním téměř letěl jen Taplin z Grenady - jenže vlastní ďábelské tempo neustál.

A Maslák si na něj mazácky počkal: „Přepálil to, já se za ním vezl do třístovky a pak jsem viděl, že tuhne. To mi dalo impulz. Věděl jsem, že ho předběhnu.“

Přesně tak se stalo.

Hala, v níž byla v sobotu jasně nejlepší atmosféra v celém průběhu šampionátu, uznale aplaudovala rodákovi z Havířova. Byť na něj ještě zkoušel útočit mladý Katařan Haroun, neměl šanci.

Maslák je znovu zlatý. Znovu neporažený v hale.

„Chtěl bych poděkovat všem, kdo vstali v Česku takhle brzo v noci a přáli mi. Hodně mi to pomohlo,“ prohlásil staronový mistr světa.

Teď jej čeká týden volna a poté už zase dřina, když halový šampion odletí na přípravu do JAR. Další cíle? Nejprve bude na řadě mistrovství Evropy v Amsterdamu, kde by Maslák měl útočit na nejvyšší pozice.

No a pak přijde Rio. „A dostat se do olympijského finále bude ještě těžší, než se tady v Portlandu stát mistrem světa,“ uznává sám Maslák.Najdete na iDNES.czmobilní verze