Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Minule šest medailí. A teď? Halové mistrovství Evropy atletů začíná

TADY TO BUDE. Bělehradská Kombank Arena, dějiště halového mistrovství Evropy atletů. | foto: Profimedia.cz

3 2017
Bělehrad (Od našeho zpravodaje) - Na betonové bulváry Nového Bělehradu příjemně dopadá slunce, blízké oblíbené „plovoucí bary“ na Dunaji by pomalu mohly začít otevírat. Srbská metropole radostně vítá jaro – a kromě nejoptimističtější části roku tu startuje i halové mistrovství Evropy v atletice.

I barevná kombinace šampionátu s mixem modré a oranžové pasuje.
První vrchol roku – tím druhým je letní šampionát v Londýně, na němž se bude loučit Usain Bolt – hostí bělehradská Kombank Arena, usazená mezi paneláky novější části města. Historické centrum je kus za řekou, místo ní tu šumí neustálý provoz na dopravní tepně.

Okolí tak halu trochu připodobňuje k české O2 areně. Zevnitř jí už je podobná výrazně.

Symbolické předání štafety: právě v Praze se halový kontinentální šampionát konal před dvěma lety naposledy a Čechy na něj hřejí vzpomínky příjemné jako současné pučící balkánské jaro.

Pochvaly za organizaci. Plné tribuny. A hlavně šest medailí. Rekord samostatné země to sice nebyl, Češi už z haly v roce 2000 v Gentu vytěžili i sedm cenných kovů, ale hodně povedené mistrovství ano.

„Po Praze nemůžeme mít malé cíle,“ prohlásil ještě před odletem šéftrenér atletů Tomáš Dvořák.

Tenis, basketbal, atletika

Sportovně je to návrat na místo činu, protože v Kombank Areně čeští sportovci v posledních letech svedli pár výjimečných soubojů.

V listopadu 2013 zde i díky životní formě Radka Štepánka šokovali místní v čele s tenisovým carem Balkánu Novakem Djokovičem a vyškubli Srbsku z rukou Davis Cup.

Loni v červenci se v hotelu, kde teď bydlí atleti, Tomáš Satoranský definitivně dozvěděl, že se stal čtvrtým Čechem mířícím do NBA. Basketbalisté byli v olympijské kvalifikaci dva duely od Ria – byť je v semifinále vyřadili domácí, platí, že tak blízko hrám se od rozpadu Československa nikdy nedostali (a bůhví, zda se někdy ještě dostanou).

DOKÁZALI JSME TO. Čeští tenisté obhájili triumf v Davisově poháru.
Český basketbalista Jan Veselý se tlačí pod srbský koš, brání ho Miroslav...

ČEŠI A BĚLEHRADSKÁ HALA. Tenisté tu vyhráli Davis Cup, basketbalisté se rvali o olympijský sen. Nyní je v Kombank Areně řada na atletech.

Do třetice je řada na atletech.

V Kombank Areně kamery interního okruhu haly ve čtvrtek cvičně ostřily na trio medailí, které se ode dneška začnou rozdávat. Rozhodně je neobhájí v Praze zlatý Jakub Holuša (1 500 metrů), stříbrný dálkař Radek Juška ani bronzová vícebojařka Eliška Klučinová. Zdraví nepustilo do Srbska polovinu medailistů z posledního šampionátu, vlastníky jedné kompletní sady. Zraněná je i tyčkařka Jiřina Ptáčníková.

Přijde jaro i pod střechou?

Kdo na jejich místo? Pavel Maslák na čtyřstovce obhajuje a říká: „Nemám jiný cíl než znovu zlato.“ Pražský seznam doplňují před dvěma lety bronzový koulař Ladislav Prášil a štafeta mužů na 4x400 metrů.

Páteční program

09:30 pětiboj ženy - 60 m překážek, 09:40 dálka muži - kvalifikace, 09:45 400 m ženy - rozběhy (Hejnová, Rosolová), 10:20 400 m muži - rozběhy (Maslák, Šorm, Tesař), 10:20 pětiboj ženy - výška, 10:50 koule ženy - kvalifikace, 10:58 800 m ženy - rozběhy (Masná, Hálová), 11:35 800 m muži - rozběhy (Kubista), 12:00 trojskok ženy - kvalifikace, 12:15 3000 m ženy - rozběhy, 12:45 60 m překážek ženy - rozběhy, 13:15 pětiboj ženy - koule, 13:20 60 m překážek muži - rozběhy (Svoboda), 16:30 60 m překážek ženy - semifinále, 16:35 pětiboj ženy - dálka, 16:45 60 m překážek muži - semifinále, 17:00 tyč muži - FINÁLE (Kudlička), 17:05 1500 m ženy - rozběhy (Vrzalová), 17:30 výška ženy - kvalifikace (Hrubá), 17:35 koule ženy - FINÁLE, 17:45 400 m ženy - semifinále, 18:05 400 m muži - semifinále, 18:20 trojskok muži - kvalifikace, 18:25 3000 m muži - rozběhy (Zemaník), 18:55 pětiboj ženy - 800 m, 19:15 1500 m muži - rozběhy (Sasínek, Friš), 19:55 60 m překážek ženy - FINÁLE, 20:10 60 m překážek muži - FINÁLE

Do haly se na velký šampionát vrací také Zuzana Hejnová, jež ve své výjimečné kariéře zatím individuální medaili zpod střechy nezískala. „První krok je vždycky dostat se do finále. I pro Zuzanu. Ale je v dobré formě,“ říká její německý trenér Falk Balzer. Hejnová dnes startuje rozběhem a případným semifinále.

Medailové ambice po loňském bronzu z venkovního mistrovství Evropy musí mít – a má – vícebojař Adam Sebastian Helcelet. Mezi koulaři živí naděje i Tomáš Staněk, velké akce umí tyčkař Jan Kudlička.

Zopakovat šestinásobnou radost bude těžký úkol. V prozářeném Bělehradě, kde by o víkendu teploty měly atakovat až dvacet stupňů, se však o to Češi rozhodně pokusí.

Přijde jaro i pod střechou?Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze