Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pozitivní zprávy z Jamajky: Bolt nabírá formu a směr Ostrava

ZAPLNĚNÉ TRIBUNY A USAIN BOLT (uprostřed). Stejně jako loni bude i letos stadion při Zlaté tretře Ostrava vyprodaný a na startu bude rovněž sprinter Usain Bolt. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

6 2016
Z Jamajky dorazily do Ostravy dobré zprávy. Fenomenální sprinter Usain Bolt nabírá formu. A právě on bude v pátek 20. května největší hvězdou atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava.

Bolt je v plné přípravě. „Ano, ve středu oznámil, že trénink běží výborně a jeho trenér je spokojený, takže se těšíme na jeho první start 14. května na Kajmanských ostrovech,“ řekl manažer Tretry Alfonz Juck.

Hned potom mnohanásobný olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman nabere směr Evropa. „Směr Ostrava, těšíme se na jeho stovku,“ upřesnil Juck. „Jeho soupeři budou další výborní sprinteři.“ Ti mají podle Jucka osobní rekordy na úrovni 9,95 až 10,05 vteřiny.

Atleti budou také vzpomínat

Letošní Zlatá tretra Ostrava bude ve znamená vzpomínek. Ostatně vždyť to bude její 55. ročník. „Historii mítinku si připomeneme především na slavnostním večeru 19. května,“ uvedl manažer Tretry Alfonz Juck.

Každou dekádu budou reprezentovat významní účastníci mítinku, které pořadatelé ocení.

Šedesátá léta zastupují tyčkař Rudolf Tomášek a dálkařka Eva Šuranová, rozená Kucmanová, sedmdesátá koulařka Helena Fibingerová a běžec Alberto Juantorena, osmdesátá běžkyně Jarmila Kratochvílová a tyčkař Sergej Bubka, devadesátá běžkyně Taťána Kocembová Netoličková a oštěpař Jan Železný, začátek tohoto tisíciletí trojskokanka Šárka Kašpárková a běžec Hicham El Guerrouj. A současnost? Sprinter Usain Bolt.

„Věříme, že všichni dorazí,“ usmál se Juck.

„Byla jsem vždy součástí Tretry, ale že bych měla být nějak oceněná, to by mě ani nenapadlo. Zase budu nervózní,“ usmála se Taťána Kocembová-Netoličková.

Dodala, že Tretra je její srdeční záležitost. „Ať už jsem ji sledovala coby juniorka, anebo jsem na ní končila kariéru,“ usmála se. „Ale ta číslovka, její padesátý pátý ročník, mi připomíná můj věk.“ Tolik let Netoličkové zatím není. Ostatně v pondělí měla narozeniny, takže od organizátorů mítinku dostala na včerejší tiskové konferenci květiny.

A s Tretrou je Netoličková spjatá i tím, že od roku 1983 stále drží rekord mítinku na 400 metrů časem 49,67 vteřiny. Starší rekord patří už jen Jarmile Kratochvílové na dvoustovce, a to 22,07 z roku 1981.

Startovní listinu letošního běhu žen na 400 metrů pořadatelé dosud nezveřejnili. „Možná ten tvůj rekord ještě uchráníme, protože pod padesát vteřin se neběhá na počkání, a nemyslím si, že bychom zajistili takovou účast, aby ten čas padl,“ obrátil se Alfonz Juck k Táťáně Kocembové-Netoličkové.

A jeho protivníkem bude rovněž desetibojařský šampion Ashton Eaton. Být Zlatá tretra Ostrava součástí prestižní Diamantové ligy, nikdy by k jejich duelu dojít nemohlo...

„Jejich souboj jsme vymysleli úmyslně,“ řekl Alfonz Juck. „Na jiných mítincích se takto nemohou utkat, protože Eaton má svoje povinnosti jako desetibojař. Je to unikátní příležitost. Oba to přivítali.“ Pořadatelé navíc chtějí Eatona s Boltem postavit do sousedních drah.

Středem pozornosti bude rovněž tyčkařský sektor. Souběžně poběží soutěž mužů i žen.

Pořadatelé už dříve oznámili, že se střetnou světový rekordman Renaud Lavillenie a mistr světa Shawnacy Barber a s nimi nejlepší Češi Jan Kudlička a Michal Balner.

Mezi ženami to bude úřadující mistryně světa Kubánka Yarisley Silvová a Američanka Sandi Morrisová, stříbrná z letošního halového šampionátu v Portlandu.

„Morrisová v sobotu v hale zkoušela 504 centimetrů, čímž atakovala halový světový rekord,“ podotkl Alfonz Juck. „Tyčkařky by tak mohly útočit na rekord mítinku Američanky Stacy Dragilové z roku 2004, který má hodnotu 483 centimetrů a tehdy byl nejlepším světovým výkonem pod holým nebem.“

Na startu budou také dvě nejlepší Češky - Romana Maláčová a Jiřina Ptáčníková.

„Každá disciplína bude mít svou zápletku, pointu, v každé bude nejlepší český atlet,“ uvedl Juck. „Chceme, aby se diváci dobře bavili.“ Už včera bylo jasné, že všech 15 tisíc míst bude vyprodáno. „Troufám si říct, že tak brzo všechny vstupenky dosud nikdy nezmizely,“ uvedl Oldřich Zvolánek, ředitel spolupořádajícího SSK Vítkovice.

Zvolánek upozornil, že na diváky čekají velmi přísná bezpečnostní opatření. „Bohužel taková je doba, takže pořadatelé je vpustí na stadion jen se zavazadlem nejvýše třicet krát třicet centimetrů. Ani vodu si nebudou moci vzít,“ řekl Zvolánek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze