Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jablonecký stadion na Střelnici přivítá naděje atletiky

(ilustrační foto) | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

1 2015
Jablonecký stadion na Střelnici ovládnou zítra atletické talenty. Koná se tu republikové finále 47. ročníku Poháru Rozhlasu s Českou spořitelnou mladšího žactva a Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství staršího žactva.

V obou věkových kategoriích se představí 16 nejlepších chlapeckých i dívčích družstev reprezentovaných 400 mladými atlety z celé České republiky. Do okresních kol Sportovní ligy ZŠ se v tomto ročníku zapojilo přes 16 000 žáků z 900 základních škol.

„Postupový klíč pro republikové finále byl náročný. Postoupilo do něj totiž pouze šest vítězných družstev z jednotlivých krajských finále s nejvyšším počtem získaných bodů a spolu s nimi ještě další dva výběry v každé kategorii s nejvyšším počtem bodů bez ohledu na umístění v krajském finále,“ vysvětlil prezident Asociace školních sportovních klubů ČR Václav Lešanovský. V letošním finále bude jabloneckou atletiku zastupovat družstvo starších žákyň Základní školy Arbesova. K tomu, že by zopakovalo podobný triumf jako v roce 2013, kdy trenérka Dana Jandová přivedla své svěřenkyně ze ZŠ Pasířská v Jablonci nad Nisou k celkovému prvenství, jsou však experti tentokrát skeptičtí.

„Bohužel, na rozdíl od předcházejících let letos nemáme momentálně v žádné kategorii silné ročníky,“ řekla ředitelka závodu Dana Jandová. „Tato soutěž je však přesto mezi školáky nesmírně populární a závodí v ní nejen atleti, ale také fotbalisté, hokejisté nebo lyžaři. Je to určitě i skvělá náborová akce. Bojovnost a nasazení celého kolektivu strhnou mnohé žáky natolik, že se pak stanou členy atletického oddílu. A často chodí i maminky, které chtějí přihlásit své dítě na atletiku.“

Předcházejícími 46 ročníky Poháru rozhlasu prošly všechny velké osobnosti české atletiky. Aktéry republikového finále Sportovní ligy základních škol přijede podpořit i patron této soutěže – atletický reprezentant a nejlepší český desetibojař Adam Sebastian Helcelet. Právě on byl v roce 2007 kapitánem týmu ZŠ Skálova z Turnova, který Pohár Rozhlasu vyhrál. Na jablonecké Střelnici bude asistovat při předání poháru nejúspěšnějším družstvům a absolvuje autogramiádu i fotografování se členy zúčastněných týmů.

„Zúčastnil jsem se už finále Jihočeského kraje v Táboře. Okamžitě se mi při tom vybavily vzpomínky na období, kdy jsem v Poháru Rozhlasu závodil,“ řekl Halcelet. „Byla to moje neoblíbenější školní soutěž a vrchol sezony, užil jsem si s ní spoustu zábavy. Moc se mi líbila bojovnost a úsilí jednotlivých závodníků i zápal jejich učitelů. V Táboře se mi hlavně vítěz skoku vysokého Štěpán Svoboda, který se 193 centimetry dosáhl lepšího výkonu než já v jeho letech. Věřím, že v Jablonci předvedou závodníci ještě lepší výkony.“ Každé atletické družstvo tvoří dvanáct členů, kteří mohou nastoupit ve dvou individuálních disciplínách a ve štafetě. Na starší žáky a žákyně čekají běh na 60 m, 1500/800 m, výška, dálka, vrh koulí 4 kg/3 kg a 4 x 60 m. Mladší žactvo má stejné disciplíny s výjimkou běhu na 1000/600 m a hodu míčkem místo koule.

„Pohár Rozhlasu je specifický v tom, že se závodí pouze v šesti disciplínách – třeba na rozdíl od běžného programu mistrovství republiky, kde je dvacet disciplín. Proto se urputně bojuje o každý bod,“ uvedl Dušan Molitoris, předseda pořádajícího Atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec nad Nisou a současně předseda organizačního výboru. „Atmosféra těchto závodů je však mimořádná, protože všichni účastníci si navzájem fandí a podporují se. Pro každého závodníka je velká čest, že může reprezentovat svou školu v tak významné soutěži.“

O autorovi| Michael Havlen, redaktor MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký krajNajdete na iDNES.czmobilní verze