Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na skejtu přeskakoval popelnice, teď tasmánský čert trhá rekordy

Atletická senzace od protinožců Jack Hale | foto: Facebook Jack Halea

2 2014
Možná o něm ještě hodně uslyšíme, možná bude brzy sbírat medaile, nebo dokonce olympijské tituly. Zatím však Jack Hale, oficiálně nejrychlejší kluk Austrálie, nad budoucností mává rukou: "Rád bych se dál bavil s kamarády a hrál videohry." Tak proč teď ten povyk?

Třeba proto, že vlasatému Tasmánci je 16 let. Že přesto umí strašně rychle běhat. A že teď na stometrovém sprintu překonal skoro čtvrt století starý australský rekord 18letých. Hale je atletickou senzací, co umí stovku za 10:44!

Přestože ji běžel v tretrách na skok do dálky, který byl dosud jeho hlavní specializací.

"Super překvapení," připustil student ze St. Virgil’s College, ale hned dodal, že nechce být jen plamínkem, co zahoří a brzo zhasne. "Myslím, že tohle mě ještě víc povzbudí. Chci lidem dokázat, že to nebyla náhoda."

Jeho dosavadní atletická cesta však míří k vrcholu a ten je ještě evidentně daleko. "V tuto chvíli pořád neberu atletiku nijak vážně," tvrdil. "Ale v budoucnu... Pokud se budu zlepšovat, rád bych to dotáhl až na olympijské hry."

Bylo by to snové završení jeho snažení. Ovšem nebýt jeho rodičů, malý Jack by možná dodnes křižoval ulice města na skateboardu, skákal by přes plastové popelnice a neměl žádnou disciplínu. Jenže když mu bylo devět, máma s tátou ho vzali za ruku a odvedli do atletického oddílu Claremont Little Athletics. Tam poprvé vyběhl na stadion a trenérům bylo jasné: On je megatalent.

"V osmé třídě jsem do dálky skočil 620 centimetrů, což byl o metr vylepšený osobák," vzpomínal. "To mě přesvědčilo." A 5. místo na australském juniorském mistrovství v něm vzbudilo ještě větší nadšení.

Atletické směřování se brzo vyplatilo - Hale doletěl pro bronz na celoaustralském školním mistrovství, stříbro získal na juniorském šampionátu a tasmánský titul poté, co přidal 90 centimetrů k výkonu z předchozího roku. To vše coby dálkař, teprve letos, ve své první stovce po 18 měsících naznačil i sprinterský potenciál.

Na světový rekord Japonce Kiryua má sice pořád 25 setin, i Jamajčan Blake, mistr světa z roku 2011, byl v tomto věku o 11 setin rychlejší. Ale aktuální čas by Haleovi stačil na 4. místo na juniorském mistrovství světa a dosáhl by i na medaili na nedávných olympijských hrách mládeže v Nankingu.

"Evidujeme řadu dlouholetých rekordů, které jsou výjimečné," říkal Brian Roe, šéf tasmánské atletiky. "Ale dovolím si tvrdit, že tento nebude nikdy překonán."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze