Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z ostravské Zlaté tretry se chtějí atleti odrazit k olympijskému Riu

Jednou z hvězd Zlaté tretry bude i francouzský tyčkař Renaud Lavillenie. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

20 2016
Už jen několik hodin zbývá do zahájení 55. ročníku Zlaté tretry. Ostravský mítink, který znovu ozdobí prvotřídní hvězdy v čele s atletickým králem Boltem, má v olympijské sezoně zvláštní příchuť.

Jsou nejspíš nejslavnějším současným párem světové atletiky. On: Ashton Eaton, nejvšestrannější vícebojař historie a majitel báječných zápisů do dějin. Ona: Brianne Theisenová-Eatonová, halová mistryně světa a dvakrát stříbrná na venkovním mistrovství.

On Američan, ona Kanaďanka, oba adepti na zlato z olympiády v Riu. Ale ještě počkejme s Brazílií, s roztančenými hrami s vůní Atlantiku. Cesta začíná i v Ostravě.

„Fyzicky je příprava stejná, jde spíš o psychickou stránku,“ líčí Eatonova kanadská choť. „Musíte jít den po dni, trénink po tréninku. Nestresovat se velikostí olympiády. Brát to jako každý jiný závod, i když pozornost bude jiná. V Severní Americe se lidé zajímají o atletiku jen v olympijském roce.“

V pátek má být na Zlaté tretře teplo, pořadatelé po chladném a propršeném ročníku 2015 vzývají přízeň slunce. Zda bude zářit, není nikdy jisté, sportovní hvězdy však ano. Usain Bolt, Renaud Lavillenie, zmíněný vícebojařský „superpár“, k tomu česká esa Hejnová či Maslák, mistři světa, držitelé světových rekordů či nejlepších výkonů roku... Letos se však myšlenky všech - ať chtějí, či ne - stáčejí do Brazílie.

Vrcholy Zlaté tretry 2016

16.07: Létající Francouz.
Světový rekordman Renaud Lavillenie a jeho show ve skoku o tyči.

17.38: Muž s protézou.
V dálce bude i Němec Rehm, bojující o Rio.

18.40: Oštěpařské klání.
Keňský šampion Yego vs. rozjeté české trio Vadlejch, Frydrych, Jílek.

18.45: Běží král!
Usain Bolt na stovce - je třeba něco dodávat?

19.10: Sezona začíná.
Zuzana Hejnová v prvním startu na 400 m př.

Třeba Zuzana Hejnová, česká šampionka nad překážkami: v jejím životopise by jednou letopočet 2016 měl být zlatý, vrcholný. I proto kvůli zánětu achilovky neváhala zrušit předpokládanou premiéru v Dauhá a zostra začne až v Ostravě: „Není příjemné vzdát start den před závodem, pro mě ani pro organizátory. Ale zvlášť v olympijském roce by se tak rozhodl každý.“

Atletické hvězdy mají své recepty, jak brazilskému vábení nepodlehnout předčasně. Francouzský tyčkař-dobyvatel Lavillenie třeba cílí na mistrovství Evropy. Že je ve sbírce jeho medailí a rekordů druhotné? Ať si to každý myslí, ale on chce jít postupnými krůčky; nehodlá být pohlcen Riem dříve, než to bude bezpodmínečně nutné.

Usain Bolt své nabídky ke startům procedil na dřeň, do Ostravy jej přivedla znalost prostředí i velmi úzké vztahy s organizátory. Stovku vedle něj poběží i neotřesitelný panovník desetiboje Eaton a nabízí další olympijský pohled: „Závody jako Zlatá tretra mi pomohou po mentální stránce. Najednou vedle sebe máte ohromnou konkurenci, která vás dostane pod podobný tlak, jaký může přijít v Riu. Čím častěji tohle zažijete, tím lépe.“

Ona tři písmena, k nimž patří dodatek „de Janeiro“, jsou jednoduše všudypřítomná. Že má český oštěpař Jakub Vadlejch zatím nejdelší hod roku? „Nepřeceňuju to, příprava začíná. Řekněme si později.“ Že měl halový král čtyřstovky Pavel Maslák delší přípravu než obvykle? „Bylo v ní letos více objemu, aby se forma celá posunula směrem k Riu.“

Tretra má být úvodní a dost výživnou ochutnávkou v roce, kdy bude atletika mimořádně sledovaná. „Těším se na první start - a jako vždycky jsem před ním i trochu nervózní,“ říká Hejnová.

Čím lepší výkony padnou, tím více se na Rio bude těšit nejen ona, ale také všichni fanoušci.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze