Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletické mistrovství světa bude v USA. Evropa „nevolbu“ kritizuje

Americká sprinterská šampionka Allyson Felixová na dráze v Eugene, kde se tradičně rodí superrychlé časy. | foto: Reuters

16 2015
Strategické rozhodnutí. Tak vysvětluje mezinárodní atletická federace fakt, že pořadatelství světového šampionátu pod širým nebem v roce 2021 přiřkla bez tradičních voleb americkému Eugene. Letní MS atletů se díky tomu poprvé v historii uskuteční na území Spojených států.

Atletikou poblázněné město v Oregonu, které je tradičním dějištěm mítinku Diamantové ligy Prefontaine Classic, se loni v listopadu neúspěšně ucházelo o MS pro rok 2019, které nakonec zorganizuje katarská metropole Dauhá. Nyní Eugene šampionát získalo, aniž by proběhl tradiční proces výběru z několika kandidátů.

Nový předseda evropské atletické asociace Svein Arne Hansen takový postup podrobil kritice.

Poprvé v USA

Ve Spojených státech amerických se sice v roce 1987 uskutečnil halový světový šampionát v Indianapolis a příští rok bude HMS hostit Portland, ale mistrovství světa pod otevřeným nebem se v severní Americe konalo v minulosti jen jednou - v roce 2001 v kanadském Edmontonu za nijak valného zájmu diváků. Eugene by se mělo ukázat mnohem lepší volbou.

O udělení šampionátu rozhodla během druhého dne svého zasedání v Pekingu rada Mezinárodní atletické federace (IAAF). Napomohla k tomu popularita atletiky v Spojených státech, především však nabídka finanční pomoci od státu Oregon i olympijského výboru USA a také příslib společnosti NBC, že vyrobí televizní přenos a bude ho vysílat živě.

„Rada IAAF učinila strategické rozhodnutí, jež nám umožnilo využít mimořádné příležitosti, která už by se nemusela nikdy opakovat,“ uvedl dosluhující prezident IAAF Lamine Diack. Eugene podle něj nabídlo přístup ke klíčovému trhu pro atletiku a umožní její další globální rozvoj.

Šéfa evropské atletiky Hansena nicméně volba zaskočila. „Jsem velmi překvapený, že tomuto rozhodnutí nepředcházel vůbec žádný proces,“ řekl norský funkcionář.

O šampionát v roce 2021 měl vážný zájem například Göteborg. „Ale nedostal ani možnost se o něj ucházet,“ řekl Hansen. „Taková forma rozhodování by v evropské asociaci nebyla možná, protože tady je jasný proces výběru, kterým se musí řídit všichni kandidáti,“ dodal nástupce Hansjörga Wirze.

Podobně se atletická federace zachovala už v případě MS 2007, kdy japonské Ósace udělila šampionát bez výběrového procesu.

Letošní mistrovství světa se bude konat v Pekingu, kde také bude zvolen nástupce odcházejícího Diacka. V roce 2017 uspořádá světový šampionát Londýn.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze