Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletická esa opět pobaví Turnov, dojde i na biatlonovou exhibici

Piotr Malachowski na mítinku v Turnově. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

23 2016
Turnov se jako už tradičně vždy v květnu chystá na příliv českých i světových atletických hvězd. Na Městském stadionu se v úterý uskuteční již 17. ročník atraktivního Memoriálu Ludvíka Daňka, začátek programu je ve 14.50.

Na turnovském stadionu se to opět bude hemžit medailisty z největších mezinárodních atletických akcí. Nejzářivější lesk Memoriálu Ludvíka Daňka dodá jako obvykle závod v hodu diskem. Dalšími top disciplínami budou na úterním mítinku vrh koulí a skok o tyči mužů.

Oblíbený atletický podnik vznikl na počest legendárního československého diskaře Ludvíka Daňka, jenž právě na turnovském stadionu vytvořil 2. srpna roku 1964 světový rekord výkonem 64,55 metru.

Pořadatelé z AC Turnov ve spolupráci s manažerem mítinku Imrichem Bugárem, někdejším diskařským mistrem světa, opět dokázali přilákat do srdce Českého ráje světové hvězdy hodu diskem.

V kruhu se znovu objeví polský obr Piotr Malachowski, který v Turnově zvítězil třikrát v řadě a celkově už čtyřikrát. Malachowski je úřadujícím světovým šampionem z loňska z Pekingu. Největším soupeřem by mu měl být jeho krajan Robert Urbanek, bronzový z pekingského MS. Do pořadí na stupních vítězů budou chtít promluvit i kvalitní Němci Martin Wierig a David Wrobel.

V Turnově se nakonec, bohužel, neukáže slavný německý diskař Robert Harting, olympijský vítěz z Londýna a trojnásobný mistr světa. „Jednali jsme s ním, ale měl na nás moc vysoké nároky na startovné,“ vysvětlila Jana Svobodová, prezidentka pořádajícího AC Turnov. „Polská dvojice diskařů se mu ale svojí kvalitou minimálně vyrovná.“

V dalších disciplínách předvedou své kvality elitní čeští atleti. V kouli startuje kompletní tuzemská špička v čele se Staňkem, Staškem či Prášilem. Ozdobou bude i skok o tyči, v němž se poměří Balner s Kudličkou, v dálce se představí Juška, který už má stejně jako oba tyčkaři i koulař Staněk, splněný limit na olympiádu v Riu.

Po dlouhé době bude v Turnově závodit odchovanec místního klubu a současný nejlepší český desetibojař Adam Sebastian Helcelet, který nastoupí na 110 metrů překážek.

V jednání byly i starty dvou českých běžeckých hvězd. Pavel Maslák, dvojnásobný halový světový šampion na 400 metrů, i letos stříbrný na HMS na 1 500 metrů Jakub Holuša nakonec do Turnova dorazí, ale ne v roli závodníků. „Kvůli nabitému programu a startu na páteční Zlaté tretře závodit nebudou, ale slíbili, že přijedou na autogramiádu,“ řekla Svobodová.

Velkým zpestřením atletického programu na Daňkově memoriálu bude v rámci doprovodného programu netradiční sprinterská biatlonová štafeta v podání členek úspěšné ženské reprezentace v čele s Veronikou Vítkovou. Chybět bude jen Gabriela, nyní už Koukalová. „Čeká je závod na kolečkových lyžích na cílové rovince před tribunou a připravena pro ně bude i speciálně upravená střelnice,“ naznačila Jana Svobodová. Nevšední biatlonová vsuvka začne po půl šesté.

Fanoušci špičkové atletiky mají na stadion vstup zdarma a čeká na ně tombola s řadou hodnotných cen.Najdete na iDNES.czmobilní verze