Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atleti před ME družstev: Jedeme pro vítězství. A Špotáková pro klobásy

A TEĎ VÍTĚZSTVÍ. Po druhém místě na Odložilově memoriálu chce Barbora Špotáková triumf. | foto: Volfík RenéČTK

17 2010
V Maďarsku dřív navštěvovala babičku. Teď tam jezdí pro výborné domácí klobásy z oblíbeného trhu (už dostala i spoustu objednávek od kamarádů), relaxovat po sezoně do termálů a jezdí tam i pro svoje vítězné oštěpy. Teď Barbora Špotáková míří do Budapešti pro další triumf - v mistrovství Evropy družstev.

"No jasně, nic jinýho než první místo neberu. Do první třídy patříme!" burcuje světová rekordmanka.

Ji a dalších čtyřicet českých atletů čeká souboj v první evropské lize, soutěži, která loni nahradila Evropský pohár.

Vstupenku do Superligy, ze které loni český tým vypadl, dostanou dva nejlepší celky. Soupeři českého týmu jsou reprezentace Belgie, Estonska, Maďarska, Irska, Litvy, Nizozemska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Švédska a Turecka.

"Asi se nejvíc budeme bodově utkávat se Švédy, i Nizozemci jsou nevyzpytatelní," předvídá šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák.

V týmu chybějí překážkář Petr Svoboda, který léčí bolavé koleno, a oštěpař Petr Frydrych, ten zase cítí záda a taky nechce riskovat.

"Co by se muselo stát, abychom nepostoupili? Nejsem scénárista katastrofických filmů," říká Dvořák. "Se sestavou, která byla před týdnem, bychom vyhráli o padesát bodů. S tou aktuální? Uvidíme."

Snad nejvíce se bude bodově spoléhat na aktuálně druhou ženu světových oštěpařských tabulek. Špotáková letos triumfovala jenom jednou, při Diamantové lize v Římě. V posledním závode - Odložilově memoriálu na Julisce - skončila druhá.

"Ale teď do toho chci jít naplno," ujišťuje. "A bolavá achilovka? Pořád stejný. Důležité je, že můžu házet. Ale o nohu musím pečovat a radost z toho nemám."

Výprava vyrazila do Budapešti vlakem Eurocity, už na pražském hlavním nádraží se ale objevil první zádrhel. Z amplionu se ozvalo: vlak bude mít 10 minut zpoždění. Snad to byla poslední překážka na vítězné cestě.

O dopravě se na atletickém svazu dlouho spekulovalo, ve hře byl i letecký speciál, někteří chtěli vyrazit autem.

"Ale to jsme zavrhli. Všichni jedeme vlakem. Tedy až na Teodora Jareše, který ještě dodělává zkoušku," prozradil Dvořák. On sám se na cestu vydal autem s tyčemi skokanů, které se do vlaku nevešly.

V reprezentačním vlaku nebyl ani oštěpař Víťězslav Veselý, který se o nominaci dozvěděl až v úterý. "A protože celý víkend trénoval, nestihl si u maminky vyprat. Takže jel ještě domů," dodal šéftrenér.

"A kdy jsem jela vlakem naposledy já? Asi před čtrnácti dny, stanice Rakovník," svěřila se Špotáková. "Cesta na Keleti trvá asi sedm hodin. No, není to nejrychlejší způsob, ale aspoň bude čas se stmelit. Navíc já před sebou táhnu spací deficit, tak ho snad ve vlaku doženu."

Nominace na ME družstev v Budapešti

Muži - 100 m: Jan Veleba, 200 m: Jiří Vojtík, 400 m: Josef Prorok, 800 m: Jakub Holuša, 1500 m: Holuša, 3000 m: Milan Kocourek, 5000 m: Jan Kreisinger, 110 m př.: Martin Mazáč, 400 m př.: Michal Uhlík, 3000 m př.: Peter Mikulenka, výška: Jaroslav Bába, tyč: Michal Balner, dálka: Roman Novotný, trojskok: Petr Hnízdil, koule: Antonín Žalský, disk: Libor Malina, kladivo: Lukáš Melich, oštěp: Vítězslav Veselý, 4x100 m: Veleba, Vojtík, Libor Žilka, Petr Szetei, 4x400 m: Theodor Jareš, Pavel Jiráň, Prorok, Szetei.

Ženy - 100 m: Kateřina Čechová, 200 m: Denisa Rosolová, 400 m: Zuzana Bergrová, 800 m: Lenka Masná, 1500 m: Tereza Čapková, 3000 m: Květa Pecková, 5000 m: Petra Kamínková, 100 m př.: Lucie Škrobáková, 400 m př.: Zuzana Hejnová, 3000 m př.: Marcela Lustigová, výška: Oldřiška Marešová, tyč: Jiřina Ptáčníková, dálka: Martina Šestáková, trojskok: Šestáková, koule: Jana Kárníková, disk: Věra Cechlová, kladivo: Kateřina Šafránková, oštěp: Barbora Špotáková, 4x100 m: Čechová, Iveta Mazáčová, Škrobáková, Jana Slaninová, 4x400 m: Jitka Bartoničková, Bergrová, Hejnová, Rosolová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze