Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atleti oslnili v hale medailovou sbírkou

28 2000
G e n t (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Česká atletika stále setrvává v úspěšném věku. I bez jmen, jakými jsou Formanová, Kašpárková či Benešová, skončili reprezentanti na halovém mistrovstvím Evropy slavně. Šest medailí, z toho tři zlaté, tvoří nejlepší výsledek historie, mocnější než pět umístění do třetího místa před dvěma lety ve Valencii. Česko je podle medailí druhou nejúspěšnější výpravou šampionátu, lepší byli jenom Rusové.

Mezi těmi, kdo zazářili, se vyjímá výkon Tomáše Dvořáka v sedmiboji. Ačkoliv mu v poslední disciplíně, běhu na 1000 metrů, rychle ubývaly síly, dostal se do cíle včas. Zvítězil, a navíc součtem 6424 bodů uchvátil i evropský rekord, který dosud patřil Francouzi Christianu Plaziatovi. Tituly získaly i čtvrtkařská štafeta a tyčkařka Hamáčková.

Na stříbro dosáhli sedmibojař Šebrle a výškařka Hlavoňová, Fuchsová má ze závodu na 400 metrů bronz. A to ještě koulaři Mencovi chybělo ke třetímu místu sedmnáct centimetrů, skončil čtvrtý.

Senzací je triumf čtvrtkařské štafety. Čtveřice sice doběhla druhá, ale deset minut po doběhu jury oznámila, že vítězní Rusové byli diskvalifikováni. "Přešlápli při seběhu," vysvětloval Karel Pilný, předseda svazu.

Jiří Mužík, Jan Poděbradský, Štěpán Tesařík a Karel Bláha jsou mistry Evropy. Zasloužili si to národním rekordem 3:06,10, což je sedmý čas všech dob, v Evropě dokonce pátý nejlepší. "Jsme mistři, to už nám nikdo nesebere!" radoval se Mužík, který štafetu rozbíhal. Na svém úseku zaběhl čas, kterým by o sedm desetin zvítězil i v individuálním závodě na 400 metrů.

Tyčkařka Pavla Hamáčková oslavila životní úspěch v závodě, v kterém jí hrozila velká ostuda. Na průměrné výšce 430 centimetrů zkazila dva skoky a i potřetí to vypadalo zle, o laťku zavadila a chvíli se zdálo, že spadne. "Trápila jsem se jako zvíře," říkala o cestě k vítězství. Na první pokus zvládla 435 centimetrů, a to se nikomu jinému nepodařilo. Mohla končit, ale pokračovala. Skočila ještě o pět centimetrů víc a pak se snažila o český rekord ve výšce 450 centimetrů. "Řekla jsem si, že když už vyhraju, tak pořádným výkonem."

Národní rekord zlepšila také výškařka Zuzana Hlavoňová. Skočila 198 centimetrů a je druhá. Ke zlatu by potřebovala dva metry.

"To nevadí. Je lepší se zlepšovat postupně. Pak to nejsou takové nervy," řekla.

Helena Fuchsová skončila v běhu na 400 metrů třetí za Ruskami Popělovovou a Nazarovovou. Litovala, že v semifinále vypustila závěr a ve finále musela běžet v nevýhodné třetí dráze, Rusky byly blíž mantinelu.

Pavla Hamáčková překonává laťku ve výšce 440 centimetrů, což v Gentu stačilo k titul mistryně Evropy v halové atletice

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze