Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Asijské hry: Polonahé hráčky vadí

9 2006
Dauhá, Praha - Když se šli Salim Al-Nabit s přáteli poprvé v životě podívat na plážový volejbal, nechali manželky doma. "Jsem v hledišti, protože hry jsou otázka národní hrdosti. Ale sportovkyně v bikinách, to řadě Katařanů připadá odporné. Nechci, aby se na to dívala moje žena," říká Salim. Konzervativní muslimské město Dauhá, metropole Kataru, pořádá v těchto dnech Asijské hry. Olympiádu v asijském hávu.

"Snažíme se být správní hostitelé. Akceptujeme jiné životní styly, i když s nimi nesouhlasíme," tvrdí Salim reportérovi. Současně však přiznává: "Při sledování těch polonahých volejbalistek jsem se styděl."

Z 16 muslimských zemí startujících na hrách pouze jediná přihlásila ženskou volejbalovou dvojici. Iráčanky Lisa a Lida Agasiovy jsou však křesťanky. "Trenér nás varoval, že se místní lidé na nás budou podivně dívat," vypráví Lida.

V plaveckém bazénu nastupují také Pákistánky. Ovšem závodit smějí jen v celotělových plavkách. Jsou to jiné hry než olympiáda.

Stačí pohled do programu. Soutěží se i ve sportech pro Evropany exotických. Kabaddi. Wu-šu. Nebo sepak takraw. Míčový sport kombinuje volejbal, badminton a nohejbal. Dva týmy buší do malého míčku z rákosu.

Asijské hry

Druhá nejmasivnější sportovní akce na světě po letních olympijských hrách, koná se jednou za čtyři roky.

Premiéru měly v indickém Dillí v roce 1955. Na programu bylo 6 sportů, zúčastnilo se 11 zemí.

Čísla z Dauhá 2006: 39 sportů (o 11 víc než na letní olympiádě), 424 medailových kolekcí, 45 zemí, 13 500 sportovců a funkcionářů.

Poprvé se konají v Perském zálivu. Prvně od svého vyloučení v roce 1990 byl znovu přizván Irák. Naopak Izrael od roku 1974 chybí, arabské země jeho účast odmítají.

Nejmladšími účastníky her jsou 10letý irácký plavec Amer Ali a 11letá katarská jachtařka Alaa Šoudyová. Nejstarší je 65letý Alan Puak, reprezentant Singapuru v biliáru.

Asijská olympijská rada odmítla žádost Austrálie o start na hrách. "Zabíjeli bychom tím asijský sport," odůvodnil rozhodnutí šejk al-Sabah, prezident rady.

V roce 2008 se v Bali poprvé uskuteční také Asijské plážové hry. Příští rok bude Macao hostit Asijské hry halových sportů.

Rovněž šachisté hrají o medaile. Ču Čchen, rodilá Číňanka, vyválčila bronz pro Katar. Proti vůli rodičů i politiků se totiž provdala za místního velmistra Al Modiachiho. "Neuměla jsem anglicky. Ale naše láska kvetla nad šachovnicemi beze slov," líčí.

Hry voní v Dauhá nebývalým luxusem. V jedné z nejbohatších zemí světa žije 800 tisíc obyvatel, z toho pouhá čtvrtina Katařanů. Do výstavby sportovišť přesto investovala tři miliardy dolarů! "Už dnes mají většinu toho, co potřebují na olympiádu," říká šejk Al-Sabah, prezident Asijské olympijské rady.

Oheň přijel na koni

Při gigantickém zahájení s 9000 účinkujícími zapálil oheň her Muhammad, syn katarského emíra. Ze sedla arabského hřebce! A všem zapěl José Carreras.

Triumfem sportovní architektury měla být aréna Aspire Dome. Ve výšce 46 metrů překlenula obří dóm střecha o rozloze 290 tisíc metrů čtverečních. Pod ní je fotbalový stadion, gymnastická hala, 11 tenisových kurtů a další sportoviště.

Jenže v úterý zasáhl pouštní stát největší déšť za posledních 42 let – a pod střechu zatékalo! "Chyba drenážního systému," omlouvali se organizátoři.

Desetiletý irácký plavec Amer Ali, nejmladší aktér her, přesto okouzleně hledí na majestátní stavby. "V Iráku máme jediný padesátimetrový bazén. Kvůli bombám často jen se studenou vodou," vypráví. Na 200 m znak doplave poslední, ale slibuje: "Jednou vyhraju."

Naopak 47letý korejský veterán v jezdectví Kim Hjong-čil už na žádných hrách nenastoupí. Po pádu na překážce jej zalehl a usmrtil vlastní kůň. Celé Dauhá uctilo Kimovu památku minutou ticha.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze