Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šebrle byl mou inspirací, říká hvězdný Eaton. Mohla za to fotka v novinách

Ashton Eaton na trati čtyřstovky. | foto: AP

31 2015
Ashton Eaton překonal v Pekingu sám sebe. A světový šampionát atletů se díky americké desetibojařské hvězdě dočkal i svého světového rekordu - 9 045 bodů. Eaton se stal jednou z jeho nejvýraznějších osobností.

V červnu 2001 bylo Ashtonovi Eatonovi třináct a neměl ponětí, co je desetiboj. „Pak jsem jednou na kuchyňském stole našel noviny, kde byly na titulní sportovní straně zprávy z fotbalu, tenisu - a přímo uprostřed fotografie Romana Šebrleho, jak hází oštěpem.“

Tehdy Šebrle překonal v Götzisu coby první muž v historii magickou hranici 9 000 bodů. „A ve mně uzrálo rozhodnutí: Budu atlet, budu reprezentant,“ líčí Američan. 

O jedenáct let později, v Eugene 2012, on sám vymazal Šebrleho rekord výkonem 9 039 bodů. A taková byla i meta, na kterou Eaton o víkendu v Pekingu zaútočil. 

Před závěrečným během na 1 500 metrů věděl: Na rekord potřebuji čas 4:18,25. Manželka, stříbrná sedmibojařka Brianne Theisenová-Eatonová, fandila s 50 tisíci diváků z ochozů, Roman Šebrle od televize. A Eaton se na dráze usilovně držel tempa Alžířana Bourrady. „Kdykoliv zrychlil on, tak i já. Vždy se pokouším porazit sám sebe.“

Nejlepší desetiboje historie

9 045 Ashton Eaton (USA), MS Peking 2015 

9 039 Ashton Eaton (USA), Eugene 2012 

9 026 Roman Šebrle, Götzis 2001 

8 994 Tomáš Dvořák, Praha 1999 

8 902 Tomáš Dvořák, MS Edmonton 2001 

8 900 Tomáš Dvořák, Götzis 2000

Proťal cíl za 4:17,52 a zřítil se na zem. Na tabuli zazářilo 9 045 bodů a zkratka WR - světový rekord. Ale ani neměl sílu vstát. 

Jen pozdvihl hlavu a ruku, ve tváři nesmírné emocionální i fyzické vyčerpání. 

„Kabrňák. Běžet v takovém desetiboji patnáctku za 4:17, to je zvíře,“ pronesl na tribuně trojnásobný šampion Tomáš Dvořák, jehož Eaton právě obral o rekord mistrovství světa 8 902 bodů z Edmontonu 2001. Dalšího Čecha tak vymazal z rekordních tabulek.

Šebrle mu hned telefonicky gratuloval. „Řekl mi: Teď je tvůj čas. Roman je úžasný kluk,“ tvrdil Eaton.

Chvíli poté Šebrle psal i na Facebook: „Když mě Ashton překonal poprvé, trochu jsem smutnil. Zato teď jsem vstával ve tři ráno a držel mu palce. U obrazovky jsem prožil opravdový desetibojařský orgasmus. Ještě teď mám husí kůži. Tím víc, když mi říkal, že jsem byl jeho inspirací. Je to král na svém místě a nejlepší vícebojař všech dob!“ 

Takový muž musí být šílený

Od sezony 2012 vládne Eaton desetibojařským vrcholným akcím. Loni, kdy se žádná nekonala, si však naordinoval pauzu a zaměřil se na trať 400 metrů překážek a kratší sprinty. 

Žádný desetiboj neabsolvoval ani letos před Pekingem, raději doléčil zranění zad. „Ale jakmile jsem tu přišel před úvodním během na 100 metrů do svolavatelny, pochopil jsem, jak moc jsem desetiboj postrádal. To není o rekordech a medailích, ale o tom, co dva dny prožíváme na stadionu s ostatními chlapci. Ty zážitky jsou úžasné.“ 

U desetiboje chce zůstat ještě dva roky. Rekord se může dál otřásat. „Má na výkon 9 200 bodů,“ říká legendární Daley Thompson. 

9045. Ashton Eaton dokončil desetiboj na mistrovství světa v Pekingu ve...

9045. Ashton Eaton dokončil desetiboj na mistrovství světa v Pekingu ve světovém rekordu. Své vlastní maximum překonal o 6 bodů.

Dvořák mu jich spočítá dokonce 9 300. „Ve výšce je skrytá obrovská rezerva, pořád ji nemá vůbec zažitou. Na 201 dá skok jako brko, na 204 už ne. A na vrzích vidím neskutečný potenciál. V oštěpu už nemá daleko ani k 70 metrům.“ 

V 27 letech vstoupil nyní Eaton do exkluzivního klubu desetibojařů, kteří vyhráli na olympijských hrách a světových šampionátech alespoň třikrát. 

Před ním to dokázali pouze Daley Thompson, Dan O’Brian a Tomáš Dvořák. Příští rok se pak může stát druhým mužem po Bobu Mathiasovi, jenž získá více než jeden olympijský desetibojařský titul. 

Jak že to o něm řekl Usain Bolt?

„Člověk, který takhle dobře umí deset disciplín, musí být šílený.“Témata: desetiboj
Najdete na iDNES.czmobilní verze