Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armstrongovi pomáhá bývalá manželka

3 2006
New York - V kuse při tréninku neběžel více než 25 kilometrů. Tam však teprve maraton začíná, varovali ho. Lance Armstronga navíc bolí holenní kosti. Přesto sedminásobný vítěz Tour de France poběží v neděli největší maraton na světě v New Yorku. Ale půjde mu spíš o charitu, výkon je v tomto případě druhořadý.

Na start se postaví se symbolickým číslem 1002. Znamená den 2. 10. 1996, kdy mu lékaři zjistili rakovinu.

"Zrovna si leduji docela bolavé nohy," vykládal Armstrong v telefonickém rozhovoru pro zámořský deník USA Today. Svou fyzičku vinou bolavých okostic tudíž piluje hlavně na kole.

"Docela jsem měl plány, ale ta zranění jsou pro mě trochu frustrující," řekl cyklista, který chtěl více než 42 km dlouhou trať zvládnout pod tři hodiny. "Hlavně, abych doběhl," říká teď.

Aby dosáhl svého původního cíle, musí každý kilometr běžet přibližně za 4:30 minuty. "Už jsem běžel v kuse 25 kilometrů průměrně asi čtyři minuty na kilometr. Ale všichni mě varovali, že to je tak reálná polovina, že tam teprve začíná maraton," přiznal pětatřicetiletý sportovec.

K výkonu mu pomohou slavní atleti historie. Úvodních šestnáct kilometrů s ním poběží bývalý mistr světa v maratonu Alberto Salazar, na stejnou vzdálenost se k Armstrongovi pak připojí Joan Benoit Samuelson a dalších deset kilometrů poběží slavný mílař Hicham El Guerrouj, olympijský vítěz na tratích 1500 a 5000 m.

"Nevím, jestli to tohle tělo zvládne, ale udělám, co budu moci," usmíval se osmačtyřicetiletý Salazar. Samuelsonovi je o rok víc, dvaatřicetiletý Guerrouj ukončil kariéru teprve letos.

Původně chtěl Armstrong běžet maraton už v Chicagu 22. října, ale zejména zájem sponzora firmy Nike ho přinutil změnit plány. V New Yorku výrobce
sportovní obuvi a oblečení zahájil velkou reklamní kampaň na obřích billboardech.

"Běžte s Lancem," stojí na nich. Výtěžek tohoto programu půjde totiž na nadace Lance Armstronga v boji proti rakovině. Cyklista vyhrál před lety boj s rakovinou varlat.

Než se stal cyklistickou legendou, byl Armstrong triatletem. Dokonce závodil i na horském kole, ale maraton nikdy neběžel. "Nechávám si radit od expertů, na ty bolavé nohy jsem si přizval lékaře," přiznal.

Radí mu i bývalá žena Kristin Richardová, která se po rozvodu v roce 2003 dala na maratony. V Chicagu loni běžela za 3:35 a nastoupila i do prestižního Bostonského maratonu. V New Yorku ale nepoběží.

"Je to legrační, že mi radí zrovna s atletikou," usmíval se Armstrong. Mají prý dobrý vztah. "Ptala se mě na mnoho věcí z mého tréninku a já jí naslouchám víc než komukoliv jinému," dodal slavný cyklista, který pobíhá mezi tréninkem, organizací své nadace a povinnostmi pro sponzory.

"Rozhodně je pozdě na systematický trénink na maraton, spíš to bude hřebík do rakve. Každopádně to bude naposledy," dodal se smíchem.

Autoři: ,


Nejčtenější

Grafton Recruitment Praha
HR MANAŽER/GENERALISTA

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze