Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Návrat prokletého muže na Tour. Nejsi vítán, vzkazují Armstrongovi

17 2015
Plateau de Baille (Od našeho zpravodaje) - Byla to zvláštní scéna. Parkoviště před supermarketem ve Vernetu. Ospalé čtvrteční ráno. A kolem jednoho muže s kolem najednou shluk reportérů. Lance Armstrong se vrátil na Tour de France! I když ne tak docela...

Na podzim roku 2012 byl Armstrong vymazán ze seznamů vítězů Tour. Místo jeho jména jsou nyní v historických análech žlutého závodu pouze pomlčky.

„Ať je zapomenut,“ žádal tehdejší prezident UCI Pat McQuaid.

Zapomenout na něj však nelze.

Už když se v roce 2006 objevil po svém prvním ukončení kariéry na Tour coby divák, list France Soir reagoval na množící se dopingová obvinění Armstronga titulkem „Vítej zpět, gaunere“ (přičemž jsme použili slušnější překlad slova asshole).

Francouzi jej nemilovali. A po jeho definitivním dopingovém odhalení protiarmstrongovské nálady v této zemi narostly.

Přesto je opět tady.

„Včera jsem s místními lidmi povečeřel v Toulouse a byli velmi milí. Oceňuji to a užívám si to,“ říká 43letý Texasan ve Vernetu.

Je tu údajně proto, aby dvě etapy letošní Tour objel s denním předstihem před pelotonem jakožto člen amatérské skupiny bývalého fotbalisty Geoffreye Thomase. Ta se snaží touto charitativní akcí získat milion liber pro nemocné leukemií.

„Ať si Armstrong jezdí, kde chce, ale ať nekrade pozornost chlapcům na Tour, kteří na rozdíl od něj nikdy nepodváděli,“ ohradil se hned na Twitteru například tým Bretagne Séche Environnement.

Lance Armstrong projíždí trasu Tour de France v rámci charitativní akce.
Lance Armstrong v chumlu novinářů.

Podobně hovoří Dave Brailsford, vládce týmu Sky: „Už zničil image Tour i celého sportu dostatečně. Neměl se vracet!“

Australský jezdec stáje Richie Porte přidává: „Je jeho demokratickým právem být tady, jak Američané rádi říkají. Ale nemá to co do činění s námi.“

Jeho lídr Chris Froome připouští, že „celkově jde o dobrou charitu blízkou mému srdci“ (jeho matka zemřela na rakovinu krve). Současně však dodává: „Armstrong není s námi na startovní čáře, nepatří k nám.“

Ale hovoří o nich, to ano.

O tom samém Froomovi přece právě Armstrong po Britově impozantním úterním vítězství na Twitteru naznačil, že takový výkon snad ani nemůže předvést čistý jezdec.

V interview pro Sky Sports News se ve středu své vyjádření pokusil zjemnit: „Bylo mojí chybou tvrdit něco takového. Uprostřed závodu si Chris nezaslouží, aby byl neustále dotazován, zda dopuje. Ať už vyhraje tuto Tour kdokoliv, neměl by odpovídat na otázky spojované s někým, kdo jezdil před deseti nebo patnácti lety. To není fér.“

Plusové body u týmu Sky tím však nezískal. Leopold König za cílem čtvrteční etapy vykládal: „Ani bych se nedivil, kdyby mu zakázali vstup na francouzské území! Jasně, je jeho věc, co si dělá. Dokud nemluví do cyklistiky, tak mě to ani nějak nezajímá. Ale on bohužel do té cyklistiky mluví. Jeho transparentnost je přitom na bodě nula. Takže když tweetuje něco o týmu Sky, je to opravdu vtipné. Přijde mi směšné, že člověk jako Armstrong si vůbec dovolí tweetovat o týmu Sky.“

Fotogalerie

Američanovi klade König za vinu, že je rozbuškou „dopingových“ otázek, kterými byl v Pyrenejích tým Sky některými médii bombardován. „Kdyby měl soudnost, dělá si svoji charitu a nevyjadřuje se na toto téma.“

Vedoucí představitelé Tour de France se od Armstrongovy současné charitativní akce distancují, pro ně neexistuje, je mužem vyobcovaným ze společenství tohoto závodu. On sám možná doufá ve vykoupení, cesta k němu nicméně bude dlouhá, možná i nemožná.

Což Armstronga zjevně štve.

„Proč bych tu nemohl být? Laurent Jalabert pracuje na Tour, ne?“ zmíní dalšího hříšníka ze své generace, který je nyní televizním komentátorem. „Všichni jsme tehdy jezdili v nešťastné éře. Já že tu nejsem vítaným, protože jsem dopoval? Pokud by existovalo takové pravidlo, je polovina karavany Tour prázdná,“ zlobí se.

Tour se ovšem stále snaží uniknout ze stínu éry, kterou Armstrong symbolizuje.

„Cyklistika se dosud nezbavila všech svých kostlivců ve skříni. Takže když se tu najednou Armstrong zjeví, ničemu to nepomáhá,“ píše Luca Gialanella z Gazetty dello Sport.

Podobných názorů byste si nyní ve Francii přečetli mnoho.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze