Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Antidopingová agentura chce prošetřit Agassiho. Hrozí tenistovi vězení?

Andre Agassi s manželkou Steffi Grafovou | foto: Reuters

2 2009
Světová antidopingová agentura (WADA) hodlá prošetřit dopingový případ Andre Agassiho. Bývalá tenisová jednička se přiznala ve své biografii, že před dvanácti lety brala drogy. WADA nyní zvažuje Agassiho potrestání za tenistovu lživou výpověď.

Že si Agassi vzal v roce 1997 drogu crystal meth, přiznal tenista ve své autobiografii s názvem Open, která oficiálně vyjde příští týden. Ukázky z knihy otisklo před několika dny několik amerických a britských deníků.

"Jestli něco vzal ze seznamu zakázaných látek v roce 1997, tak už proti tomu nemůžeme nic dělat," řekl agentuře Reuters generální ředitel agentury David Hownam s odkazem na promlčecí dobu. "Ta je osmiletá, takže případ je mimo tuto hranici," dodal Howman.

"Dvě věci ale chceme prošetřit. Jestli lhal, a on se k tomu přiznal, tak lhal pod přísahou. V tom případě si myslím, že je třeba zjistit, zda mohou následovat nějaké sankce," uvedl Howman, který Agassiho případ srovnal s kauzou bývalé atletky Marion Jonesové.

"Všichni víme, že lhala u soudu. To nelze prominout." Jonesová si za lhaní úřadům o užívání dopingu už odpykala půlroční trest za mřížemi.

Podle Howmana by mělo být druhým bodem prošetřetní právníka, který osminásobného grandslamového šampiona zastupoval. "Věděl ten právník, že lže? Možná by se dalo něco udělat i z tohoto pohledu."

Agassimu drogu crystal meth nabídl jeho asistent s přezdívkou Slim. "Trochu jsem si šňupnul. Pak jsem se opřel na gauči a přemýšlel o Rubikonu, který jsem překročil," popsal letos devětatřicetiletý bývalý hráč své pocity.

Když poté neprošel trestem na drogy, elegantně se z obvinění vylhal dopisem tenisové asociaci ATP . "Hlavní lží bylo, že jsem se omylem napil ze Slimovy sklenice, v níž měl sodu říznutou drogou. Žádal jsem o pochopení a shovívavost. ATP se případem zabývala - a odložila ho," uvedl Agassi.

Agassiho selháním je zklamán i Sergej Bubka. Olympijský vítěz ve skoku o tyči je členem Mezinárodního olympijského výboru a i on by rád viděl prošetření případu. "Musíme to ale prokonzultovat s právníky. Pak uvidíme, jestli lze něco dělat," řekl Bubka.

Měl by být Andre Agassi zpětně potrestán za lživou výpověď o užívání drog v roce 1997?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 7. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

NE 932
ANO 327
Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze