Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo byl českým biatlonovým králem zimy? Zvolit ho můžete i vy

CELÁ BIATLONOVÁ REPREZENTACE. Koho vyberete jako českého krále zimy? | foto: Český biatlon, Petr Slavík

7 2015
Přesně před 47 dny jim skončila sezona, nyní budou vyhlašovat svého (českého) krále. A přispět k tomu můžete i vy. Portál iDNES.cz je partnerem galavečeru Biatlonista roku, kde bude předána i cena nejlepšímu jednotlivci (či kolektivu) podle hlasování čtenářů.

Vyhlášení se bude konat 19. května v divadle Hybernia v přímém přenosu České televize.

Zapojte se do ankety

Hlasovat můžete do neděle 17. května do 23 hodin

Na cenu pro nejlepšího biatlonistu sezony můžete vybírat ze šesti kandidátů, přesněji ze čtyř jednotlivců a dvou štafet, z nichž všichni během sezony opakovaně stanuli na stupních vítězů mistrovství světa či Světového poháru. Každý ze čtyř individuálních kandidátů se umístil v Top 10 celkového pořadí Světového poháru.

Zde je šestice nominovaných (Jednotlivci/kolektivy v abecedním pořadí):

Ondřej Moravec
Ukázal to znovu: na vrcholnou akci zimy se umí famózně připravit. Ačkoliv před světovým šampionátem dva měsíce nestál na individuálních stupních vítězů ve Světovém poháru, v Kontiolahti pak exceloval a odvážel si kompletní kolekci medailí. Ke stříbru z hromadného závodu a bronzu z vytrvalostního závodu měl také zlato z úvodní smíšené štafety. V poháru si navíc splnil svůj sen prosadit se konečně do Top 10 celkového pořadí. Zvládl to s přehledem, skončil šestý.

Gabriela Soukalová
Nejprve hovořila o „spíše odpočinkové sezoně“. Po nemoci ji zahájila až 62. místem v Östersundu. Postupně se však „vlak“ Soukalová rozjížděl, už v prosinci v Pokljuce triumfovala ve sprintu a vrcholnou formu nalezla na mistrovství světa, kde vybojovala individuální stříbro ve vytrvalostním závodě a sahala po medaili i v klání s hromadným startem. Sezonu zakončila 2. místem v Chanty Mansijsku a coby celkově šestá žena Světového poháru.

Michal Šlesingr
Ve dvou předchozích zimách jej o vrcholné akce připravila nemoc, tentokrát prokázal, co v něm i po třicítce stále dříme: ve Světovém poháru stál dvakrát na stupních, na mistrovství světa úžasně běhal a skončil v individuálních kláních čtvrtý a pátý (a přesto částečně zklamaný, že to na medaili nevyšlo). V konečném pohárovém pořadí se po dvouleté odmlce dokázal vrátit do Top 10 a obsadit 8. místo. „Nepatřím ještě do starého železa,“ spokojeně tvrdil.

Veronika Vítková
Průlomová sezona biatlonistky z Jilemnice. Poprvé ovládla závod Světového poháru (sprint v Oberhofu) a celkově v něm obsadila skvělé 4. místo, čímž o pět příček vylepšila své dosavadní maximum. Během sezony na stupních vítězů zdomácněla, včetně štafet na ně vystoupala čtrnáctkrát! Jen v Kontiolahti se nepotkala se střeleckou formou, individuálním maximem tam zůstala 8. příčka ve vytrvalostním závodě. Byl to pro ni každopádně rok mnoha změn, k nimž patřila i výměna kouče. Po odchodu od trenéra Šikoly trénovala s reprezentačním trenérem Vítkem.

Smíšená štafeta
Od prosince 2012 je takřka medailovou tutovkou, ať už v poháru či na vrcholné akci zimy. Jedinou výjimkou se stal v úvodu této zimy Östersund, kde sice Češi vedli, ale Moravcovy trable s nábojem je o přední pozice připravily. Zato pak to přišlo: na domácí půdě v Novém Městě byli za Nory těsně druzí a v Kontiolahti už neporazitelní. Kvarteto Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec zařídilo historicky čtvrté světové zlato pro český biatlon.

Štafeta žen
Ještě před třemi lety je soupeřky dobíhaly o kolo a teď drží ruce na malém glóbu pro nejlepší ženskou štafetu zimy! Jejich tažení Světovým pohárem bylo impozantní: Hochfilzen - 3. místo, Oberhof - 1. místo, Ruhpolding - 1. místo, Anterselva - 2. místo, Oslo - 1. místo. Černý den, který zákonitě musel přijít, si vybraly až na mistrovství světa, kde skončily osmé a uplakané. Přesto klobouk dolů před tím, co Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková v této sezoně společně předvedly.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze