Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Král Turné 2007 ožil na Turné 2015. Pomohl Jacobsenovi podvod?

Norský skokan na lyžích Anders Jacobsen se raduje z triumfu v Ga-Pa. | foto: Reuters

6 2015
Ze záplavy jeho posledních výsledků ten novoroční až zázračně vyčnívá. Celou minulou sezonu Anders Jacobsen marně atakoval elitní desítku. V letošní se potácel na hranici průměru a podprůměru. A pak, na Nový rok v Garmisch-Partenkirchenu, někdejší superstar skoků na lyžích zas vyhrála.

Na stupních vítězů ho přemohly slzy, když poslouchal norskou hymnu. „Před dvěma dny bych nevěřil, že je něco takového možné,“ vykládal dojatě vítěz Turné z roku 2007.

Nevěřil kdekdo.

Jenže senzační triumf provázel i trik na hranici pravidel.

Podle regulí totiž mohou být rukávy u skokanů pouze po zápěstí, jenže jak ukázaly detailní záběry a fotografie, v případě Jacobsenovy kombinézy pro závod v Ga-Pa sahaly až k prstům. Díky tomu měl o trochu větší nosnou plochu a snáze mohl doletět dál.

Fotogalerie

Během závodu si jeho triku ještě nikdo nevšiml. Jenže v pátek na upravenou kombinézu upozornil švýcarský magazín Blick. „Simi byl oklamán!“ křičelo z jeho stránek.

Právě Simi, tedy švýcarský skokan Simon Ammann, skončil vGa-Pa druhý za norským konkurentem. „Dali jsme Jacobsenovi najevo, že jsme jeho chováním extrémně zklamáni,“ řekl Ueli Forrer, švýcarský delegát lyžařské federace FIS.

Od ní dostal překvapivý vítěz důraznou ústní výstrahu. Dvacet minut s ním rozmlouval Sepp Gratzer, kontrolor FIS. „Říkal mi, že ví, že kvůli úpravě na kombinéze neskočím výrazně dál. Ale vzbuzuje to poprask,“ vykládal 29letý Jacobsen.

Výsledky už se nezměnily, Jacobsen se však ocitl pod velkým tlakem, zejména od zemí, z nichž pocházejí jeho hlavní rivalové. Ve skoky poblázněném Rakousku ho zasypali fotografové, kteří zkoumali všechny detaily jeho kombinézy. „Přilepí se na vás jako supi. Jen co jsem si oblékl kombinézu, začali mě fotit. Byli tak neodbytní, až jsem některé musel odstrkovat,“ popsal Jacobsen.

V Innsbrucku se ostrého dohledu nemusel bát jeho kombinéza už byla zase v normě. Bohužel pro něj i výkony byly o něco slabší, zejména vinou slabšího druhého skoku skončil devátý. Skutečně měla výstroj na jeho výkony vliv? „Necítím, že bych se měl za něco obhajovat. Všichni se tak trochu pohybujeme v šedé oblasti pravidel,“ tvrdí muž, který se živil i jako instalatér.

Jistě, Jacobsenovy úspěchy mohou mít i jednodušší vysvětlení. Poslední dobou ho trápila zranění, zvažoval konec kariéry. Nevěřil, že může zase skákat daleko.

Teď už je znovu zdravý. Těsně se dostal do sedmičlenné norské nominace pro letošní Turné. Na jednom z vrcholů sezony, kde před osmi lety získal svůj největší triumf, dosahuje zatím nejlepších výsledků ze všech Norů. V Oberstdorfu byl čtrnáctý. Na oblíbeném můstku v Ga-Pa, kde před dvěma roky triumfoval naposledy, zvítězil i letos. V Innsbrucku skončil devátý, průběžně je zatím na šestém místě.

Jenže pohádce o zázračném znovuzrození norského skokana všichni věřit nechtějí.Najdete na iDNES.czmobilní verze