Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Anaheim tleskal domácímu týmu

21 2003
Anaheim - Dokonale využily výhodu domácího prostředí americké sportovní gymnastky, které vybojovaly na světovém šampionátu v Anaheimu historicky první týmový titul mistryň světa. A to přesto, že jim ve finálovém kláná chyběly tři důležité opory kádru. I tak zvítězily před nadšeným publikem téměř o 1,75 bodu před výrazně omlazeným týmem obhájkyň titulu z Rumunska, bronz pak trochu nečekaně získaly Australanky.

Americký tým se musel na cestě za největším úspěchem od olympijského prvenství z Atlanty 1996 obejít bez nemocné mistryně světa z kladiny Ashley Postellové a zraněné specialistky na přeskok Annie Hatchové. Marodku v úterý k dovršení vší smůly rozšířila ještě světová šampionka na bradlech Courtney Kupetsová, která si na tréninku poranila achillovku.

Zámořské gymnastky se navíc i přímo v soutěži musely potýkat s dalšími nepříjemnostmi. Těsně před svým vystoupením na bradlech totiž Hollie Viseová zjistila, že jí chybí startovní číslo, což by automaticky znamenalo srážku dvou desetin bodu.

V nastalém zmatku někdo z členů amerického týmu rychle načtrtl černou fixou číslo 419 na kus papíru a ten přilepil Viseové na záda. Jenže ztráta soustředění se hned projevila a Viseová z bradel spadla, takže dostala pouze 8,875 bodu.

V tu chvíli se americké vyhlídky na titul rozhodně nepohybovaly nijak vysoko, protože ve finále se týmu na rozdíl od kvalifikace žádná známka neškrtá. Situaci ale zachránila především patnáctiletá Chellsie Memmelová, původně náhradnice, která se do družstva dostala až po svém nedávném vítězství na Panamerických hrách a nyní jako jediná z Američanek nastoupila ke cvičení na všech čtyřech nářadích.

Na bradlech dostala Memmelová vysokou známku 9,637, a přestože dílčí bodový součet Američanek byl nejlepší pouze v prostných, v celkovém pořadí zvítězily s bezpečným náskokem. K triumfu nakonec přispěla i nešťastnice Viseová výtečným výkonem na kladině.

"Každý dnes dělal chyby, a my jsme udělali jen jedinou. Proto jsme vyhráli," prohlásil jeden z trenérů amerického týmu Jevgenij Marčenko, který se stará zvlášť o Viseovou.

Šéfka reprezentace Marta Karolyiová přiznala, že se s narůstajícím počtem zraněných stále více bála o výsledek, ale sestava s náhradnicemi vše zvládla. "Pořád jsem ale děvčatům zdůrazňovala, že určitě mohou vyhrát," řekla.

Zbytečnou chybou přišly o bronzovou medaili Číňanky. Fan Jie totiž se totiž při čekání na známku své krajanky Čang Nan z kladiny začala rozcvičovat přímo na pódiu, což se nesmí a podle pravidel to rovněž znamená trest v podobě odečtení dvou desetin bodu. Právě tato srážka nakonec odsunula asijské družstvo za třetí Austrálii, která se tak mohla radovat z první medaile v historii MS.

Výsledky - finále
Ženy, družstva:
1. USA (Humphreyová, Memmelová, Pattersonová, Schwikertová, Viseová) 112,573 bodu, 2. Rumunsko (Banová, Eremiaová, Leonidaová, Munteanuová, Ponorová, Rosuová) 110,833, 3. Austrálie (Archerová, Dunnová, Russová, Slaterová) 110,335, 4. Čína 110,259, 5. Španělsko 109,722, 6. Rusko 108,985, 7. Ukrajina 108,235, 8. Brazílie 107,297. 

Podíl na zlatém triumfu Američanek měla i Hollie Viseová.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze