Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mistr světa Kwiatkowski ovládl Amstel. Ve vedoucí skupině byl i Kreuziger

Momentka z tradiční ardenské cyklistické klasiky Amstel Gold Race. | foto: AP

19 2015
Poprvé v sezoně vyhrál Michal Kwiatkowski závod v dresu aktuálního mistra světa a hned na jedné z nejvíce ceněných klasik. Polský jezdec stáje Etixx - Quick Step ovládl nizozemský Amstel Gold Race. Předloňský vítěz Roman Kreuziger spurtoval v čelní osmnáctičlenné skupině na 14. místě.

Kwiatkowski se při 50. výročí slavného závodu stal teprve čtvrtým mužem v historii, jenž ovládl Amstel v duhovém trikotu světového šampiona. Oslavovat s ním mohl za cílem také týmový kolega Petr Vakoč, který mu usilovně pomáhal ještě před závěrečným stoupáním na Cauberg.

Patrick Lefevere, šéf týmu Etixx-Quick Step, se zároveň konečně dočkal v této sezoně vítězství ve worldtourové klasice. Po čtyřech druhých místech v řadě, o které se na kostkách postarali Zdeněk Štybar a Niki Terpstra, pro něj vysněný titul zařídil v Ardenách mladičký Polák.

Naopak sen Alejandra Valverdeho se ani tentokrát nenaplnil. Jediná ze tří ardenských klasik, kterou za svoji kariéru nevyhrál, mu nadále odolává. Španělský lídr stáje Movistar opět jednou projel cílem na 2. místě.

Na vrchol legendárního stoupání Cauberg se nejrychleji vydrápalo duo Philippe Gilbert - Michael Matthews, jenže na zbývající dvoukilometrové pasáži se k nim připojili nejprve Valverde a pak i početná skupina jezdců včetně Kwiatkowského a Kreuzigera. O titul tak spurtovalo 18 cyklistů.

Tři nejlepší z cyklistické klasiky Amstel Gold Race na pódiu vítězů se sličnými...

Tři nejlepší z cyklistické klasiky Amstel Gold Race na pódiu vítězů se sličnými hosteskami. Uprostřed vítěný Polák Michal Kwiatkowki, vlevo druhý Španěl Alejandro Valverde a vpravo třetí Michael Matthews z Austrálie.

Kreuziger, jeden ze dvou lídrů stáje Tinkoff-Saxo, se v koncovce závodu na chvíli ocitl na čtvrté pozici, na závěrečné zrychlení soupeřů však už reagovat nedokázal a skončil ve druhé desítce.

„Mrzí mě, že jsem nebyl o pár míst vpředu, abych dosáhl na body do World Tour, ale v té skupině byla řada rychlých lidí,“ líčil později na svých webových stránkách. „Možná jsem tam najel zbytečně brzy zepředu, měl jsem to spíš zkusit zezadu, ale teď už to nemá cenu řešit. Těší mě, že kondice je po  závodní pauze dobrá a můžu směle vzhlížet k dalším klasikám.“

Dánský mistr Michael Valgren, který byl společně s Kreuzigerem lídrem týmu Tinkoff-Saxo, dojel s odstupem ve druhé skupině na 22. místě.

Za Kwiatkowskim a Valverdem vybojoval třetí příčku Australan Matthews, lídr Oriky. Obdivuhodný výkon podal i Greg van Avarmaet z BMC, jeden z mála předních jezdců kostkových klasik, který vyrazil také do Arden. Do cíle spurtoval pátý.

V úniku byli i Nibali či Kelderman

Původní únik v podání šestičlenné skupiny byl zlikvidován 37 kilometrů před cílem a hned vzápětí se zrodil nový. Před peloton vyrazily dvě skupiny, v čele šlapali Clarke z Oriky a Tanner z IAM, za nimi kromě jiných Martin z Etixxu, Nibali z Astany a také domácí Kelderman z Lotto Jumbo. Ten však ztratil kontakt poté, co ze silnice vyjel do oraniště. Peloton ztrácel až 55 vteřin.

Když do cíle chybělo 28 kilometrů, sjelo se v čele pět cyklistů: Clarke, Tanner, Nibali, Martin a Howes z Cannondalu, ale spolupráce vázla a Nibali se rozčiloval. Při předposledním ze čtyř průjezdů Caubergem už měli k dobru jen 14 vteřin. Nedlouho poté zůstali vpředu pouze Nibali, Clarke a Martin.

Cyklisté na trati ardénské klasiky Amstel Gold Race. Zleva Laurens De Vreese,...
Momentka z tradiční ardenské cyklistické klasiky Amstel Gold Race.

Následoval 20kilometrový závěrečný okruh a poslední tři z celkem 34 "bergů“ na trase. Osamoceně zkusil nastoupit Simon Clarke, zatímco dva jeho souputníci z úniku byli pohlceni.

Osm kilometrů před cílem skončilo dobrodružství také pro Clarka. Atakoval Fuglsang z Astany a za ním vyrazil van Avarmaet z BMC. Ten však myslel na svého lídra Gilberta a nestřídal.

Před nájezdem na Cauberg bylo opět vše pohromadě, více než 60 jezdců. Po straně se dopředu posouval Kreuziger, zatímco pro Kwiatkowského nadále pracoval Vakoč. Ve třetině stoupání vyrazil vpřed obhájce titulu Gilbert, toho se hned chytl Matthews.

Tentokrát však Gilbertova akcelerace na likvidaci protivníků nestačila a na Caubergu se letos rozhodující útok nezrodil. Stejně jako na kostkách Paříž-Roubaix rozhodoval tedy až spurt nečekaně početné skupiny jezdců, na Amstelu dokonce osmnáctičlenné. A jeho králem se stal mistr světa Kwiatkowski. Gilbert uzavítal první desítku.

Ani tentokrát nešlo o klasiku bez organizačních zádrhelů. Po mechanických vozech, srážejících jezdce (Kolem Flander), a po riskantním průjezdu pelotonu kolem spuštěných závor (Paříž-Roubaix), jsme se dočkali v průběhu Amstelu osobního auta, které se zčistajasna sunulo proti pelotonu v protisměru... K žádnému pádu však v tomto případě naštěstí nedošlo.

Amstel Gold Race

Jednorázový závod série WorldTour - 258 km

1. Kwiatkowski (Pol./Etixx-Quick-Step) 6:31:49, 2. Valverde (Šp./Movistar), 3. Matthews (Austr./Orica), 4. Costa (Portug./Lampre), 5. Van Avermaet (Belg./BMC), 6. Gallopin (Fr./Lotto) všichni stejný čas.... 14. Kreuziger (Tinkoff-Saxo) stejný čas, 50. Vakoč (Etixx) -52 vt.

  

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze