Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ammann na můstcích znovu čaruje

Simon Ammann (vlevo) a Andreas Küttel. | foto: APČTK

5 2006
Praha - Podle brýlí a rozčepýřené kštice se mu přezdívalo Harry Potter. To když vykouzlil dvě olympijská vítězství v Salt Lake City. Teď švýcarský skokan na lyžích Simon Ammann čaroval znovu. V sobotu vyhrál závod Světového poháru v Lillehameru. Před reprezentačním kolegou Andreasem Küttelem.

"Bylo z toho velké pozdvižení," líčil švýcarský novinář Ivan Šajnoha. Na takové vítězství čekal Ammann čtyři roky, na pozici na stupních vítězů dva a půl. Teď však vede pořadí Světového poháru skokanů. Ve třech závodech nasbíral první, druhé a čtvrté místo.

"Nikdo nemůže skokanské experty překvapit tak jako on," napsal internetový server skispringen.com.

Jako šokující olympijský vítěz, jehož kdysi piplal i český trenér Rudolf Höhnl, čelil obrovskému zájmu. Ve Švýcarsku se stal národním hrdinou, byl dokonce v americké televizní show.

"Je ohromně vtipný a drzý. Moderátor se ho zeptal, co by se stalo, kdyby na můstek vylezl on. Ammann mu odpověděl, že by si rozbil nos," vzpomíná Šajnoha.

Jenže pak Ammann nezářil. Poolympijská sezona – bída. Medaile z mistrovství světa či olympiády? Kdepak. Ve švýcarském týmu jej předčil Andreas Küttel, třetí v posledním ročníku Světového poháru. "To ho zahanbilo," míní Šajnoha.

Objevy skoků

Anders Jacobsen (Norsko) 21 let, druhý v pořadí SP.  Má za sebou tři starty v závodech SP, ale dvakrát stál na stupních vítězů: v Kuusamu byl třetí, v neděli v Lillehammeru druhý. V sobotu skočil rekord můstku 142 metrů, ale upadl.
Gregor Schlierenzauer (Rakousko) 16 let, třetí v pořadí Světového poháru. V neděli vyhrál. "Skákal dobře už v létě," všiml si Jakub Janda. Pavel Ploc přidává: "Talent k pohledání. Na to, že je mu 16 let, má úžasný fyzický potenciál, dynamický odraz." Rád hraje fotbal a běhá, říká se mu Schlieri.

Skokan dodává: "Ale taky mi to pomohlo. Nemusel jsem pořád poslouchat otázky o obhajobě olympijského zlata."

Po minulé sezoně si odpočinul v Malajsii. Udělal si řidičák na motorku. Začal studovat informatiku a elektrotechniku na vysoké škole.

"Jsem klidnější, trpělivější a cílevědomější," řekl pro Neue Zürcher Zeitung. "K tomu dělám pokroky v technice, umím si přizpůsobit materiál." V létě využíval k tréninku dvou nových můstků, v Grand Prix skončil čtvrtý. Na sněhu absolvoval jen minimum skoků.

Do zimní sezony si dal dva cíle: "Je jich málo, zato jsou velké. Zaprvé: být od začátku na stupních vítězů. Zadruhé: mít dobrou formu na nejdůležitější závody sezony a získat tam medaile." To první se mu zatím daří.

"Já věřím, že mu to vydrží. Dřív experimentoval s lyžemi, kombinézou. Teď přesně ví, co dělat," říká Šajnoha.Nejčtenější

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.czmobilní verze