Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jen pro muže? Kdepak. Brněnské Amazonky ve zbroji se ran nebojí

Momentka ze zápasu Brno Amazons - Prague Harpies. | foto: Long Nguyen

1 2015
Antické Amazonky byly obávané válečnice, které se v boji vyrovnaly mužům. Brněnské Amazonky s nimi mají leccos společné: i ony si oblékají brnění a věnují se činnosti považované ryze za mužskou. Americkému fotbalu.

„Ta hra se mi moc líbí, ráda sportuju a nevadí mi kontakt. Tak jsem si řekla, proč to nezkusit,“ líčí zakladatelka oddílu Lenka Vavrisová.

Ta se v roce 2013 chytla nápadu na Facebooku a s pár kamarády se rozhodla rozjet odvážný projekt. Na prvním náboru se sešlo 13 děvčat, většina z nich o americkém fotbalu neměla ani ponětí. „Hodně holek ani pořádně nesportovalo. Všichni jsme se museli učit spoustu nových věcí, pravidla jsme jeli úplně od začátku,“ líčí Vavrisová, která k drsnému sportu měla blízko díky přítelovi hrajícímu za brněnské Pitbulls.

Ještě předloni zvládl nový celek Brno Amazons první duel v bezkontaktní formě fotbalu, minulý rok už se hráčky postavily na hřiště v plné „zbroji“ a absolvovaly dva turnaje. „Řekla bych, že jsme na tom dobře, máme určitě silný tým. K základu z prvního náboru se přidali šikovní nováčci, teď chystáme další nábor. V této sezoně už by se dokonce měla hrát liga,“ přibližuje Vavrisová.

Spojení „ženský americký fotbal“ možná zní netradičně, přesto se řady Amazonek stále rozrůstají. Jako trenéři je vedou muži z jihomoravských oddílů Alligators, Pitbulls a Sígrs. „Máme dobrý kolektiv a tréninky jsou stavěné tak, aby holky nenudily. Pak už je to na nich. Chvilku trvá, než se do toho dostanou, ale jak do toho začnou pronikat, tak se jim hra zalíbí,“ popisuje Vavrisová.

Děvčata po jejím boku už si zvykla přijímat i rozdávat údery, které k jejich hře patří. „Občas mají holky strach, že dostanou ránu nebo naopak někomu ublíží, ale časem se oťukají. Důležité je pochopit, že je do toho třeba jít naplno. Čím víc se člověk bojí, tím víc ho to bude bolet,“ popisuje třicetiletá obránkyně hrající na pozici linebackera.

Ani modřiny už Amazonky nevyvedou z míry. „Holkám občas vadí, když žádnou nemají, protože mají pocit, že nehrály na sto procent. Ale jak se člověk naučí hrát technicky, tak modřin ubývá. A úrazů máme stejně jako v jiných sportech.“

Výhodou toho se šišatým míčem je jeho rozmanitost. V týmu se uplatní jak drobné postavy, tak ty urostlejší. „Potřebujeme hlavně statnější holky. Když někdo má pár kilo navíc, tak si myslí, že nemůže sportovat, přitom fotbal pro něj může být ideální. Jsou u nás holky, co mají přes 90 kilo, díky tréninkům se dopracovaly k fyzičce a teď hrají super. Baví je to, přitom spousta z nich by do teď nic nedělala,“ upozorňuje Vavrisová.

Další bojovnice do svých řad budou Amazonky verbovat symbolicky hned po americkém Super Bowlu. V pondělí od 20 hodin v hale na Mánesově a ve středu od 20.30 v tělocvičně ZŠ Vedlejší se konají další nábory.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze