Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američané, myslíte jen na peníze, vzkázal vlivný Číňan golfistům v USA

Světový pohár 2009 - Henrik Stenson. | foto: AP

2 2009
Ředitel a spolumajitel největšího golfového areálu na světě v čínském Mission Hills Tenniel Čchu vyslovil při hodnocení nedávno skončeného Světového poháru myšlenku, že Američané by měli na golf pohlížet méně skrz peníze. Syn muže, který "golfový ráj" na jihu země vybudoval, postavil do kontrastu zájem USA o Čínu jako trh s nezájmem o týmovou soutěž, která se potřetí uskutečnila právě tam.

Spojené státy ve Světovém poháru reprezentovali Nick Watney, jednatřicátý hráč světového žebříčku, a John Merrick, jenž je v tomto rankingu na 134. místě. Jejich krajané přitom tvoří podstatnou část špičky a golfu dominují. "Víc a víc hráčů objevuje jaké to je, hrát za svou zemi," vzkázal za oceán Čchu.

Postavil proti sobě odezvu z většiny ostatních zemí a z USA: "Rok co rok zveme stejný okruh hráčů a oni mají milion a jeden důvodů, proč odmítnout. Jinde nemají problém poslat své nejlepší zástupce." Světový pohár letos hráli tři hráči z první světové desítky.

Světový pohár 2009 - Francesco Molinari (vlevo), Edoardo Molinari, vítězové z Itálie.

Termín prestižní soutěže čtyřiadvaceti dvojic, v níž Američané letos skončili sedmí, se konal na americký svátek Díkůvzdání. "Kdyby se v tom termínu konal Prezidentský pohár nebo Ryder Cup, hráči by se tam ukázali," dovolil si říci movitý pokračovatel rodové byznysové tradice na adresu USA, které nedokázaly nominovat ty nejlepší.

World Cup se v areálu o rozloze dvaceti čtverečných kilometrů s dvanácti osmnáctijamkovými hřišti konal potřetí za sebou a letos měl dotaci 5,5 milionu dolarů. Tři týdny předtím se v Šanghaji uskutečnil sedmimilionový individuální turnaj HSBC Championship. "Můj otec byl rozhodující osobou, která tento podnik World Golf Championship do Číny dostala," připomněl Čchu.

Šanghajský turnaj přilákal mnohé americké hráče, včetně Tigera Woodse a Phila Mickelsona. "To se vám pak chce podívat se jim do očí a zeptat se: ´Nebylo už dost toho života pro peníze? Opravdu je to tak jiné, žít se sto miliony a padesáti miliony?´Jestli opravdu přemýšlejí takhle, pak je na místě říci si oukej, naše cesty se rozcházejí," tepal dál čínský byznysmen Ameriku a Američany.

Světový pohár 2009 - Stephen Dodd, Wales.

Podle něj ale přijetí golfu za olympijský sport, prozatím pro hry v letech 2016 a 2020, nutně změní pohled Spojených států na věc. Cílem Čchuovy rodiny je učinit Světový pohár rovnocenným s největšími turnaji světa a z areálu učinit středobod dění i tím, že sem převede šanghajský podnik WGC. "Golf má před sebou novou éru a my v Mission Hills do ní otevřeme bránu," dodal sebevědomě Čchu.

Smlouvu na organizaci Světového poháru má do roku 2018. O budoucnost hry v zemi se ani trochu nebojí, protože Čína přitahuje stále větší množství firem, architektů hřišť a největších hráčů na golfovém trhu, většinu ze Spojených států. Jen přes peníze však podle Čchua šířit národní zájem a věhlas nelze.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze