Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Amanta Grise doma berou jako dvojnásobného vítěze Velké pardubické

Amant Gris s žokejem Markem Stromským na Taxisu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

3 2010
Ve stáji ho všichni respektují jako dvojnásobného vítěze Velké pardubické, byť se jím oficiálně ani jednou nestal. Bělouš Amant Gris je totiž pro lidi z Hřebčína Albertovec ze Štěpánkovic na Opavsku opravdovou hvězdou nejslavnějšího českého dostihu.

Před dvěma roky doběhl do cíle Velké pardubické jako první, ale byl diskvalifikován kvůli nesprávnému projetí jednoho otočného bodu. Letos v říjnu měl k triumfu zase blízko. V cíli byl s žokejem Markem Stromským o pět centimetrů za Tiumenem s Josefem Váňou v sedle. Jenže vítězná dvojice AmantaGrise se Stromským se v cílové rovině tísnila na bariéru. Váňa za to dostal od dostihové komise pokutu 500 korun, ale výsledek závodu už komise nezměnila.

"Když jsem prohlásil, že je pro mě Amant dvojnásobný vítěz, tím jsem nechtěl brečet nad rokem 2008. Souvisí to s letoškem. Pravidla by měla být pro všechny stejná," uvedl majitel Hřebčína Albertovec Josef Hájek mladší. Ten i zvažoval, že se odvolá k dostihovému soudu. Nakonec to neudělal. "Jednak chci energii věnovat jiným věcem než soudům, jednak je to sport, a v něm by semělo rozhodovat na sportovišti, ne někde u soudu," vysvětloval Hájek.

Nyní už dostihová sezona v Česku skončila a jedenáctiletý bělouš si užívá volna. "Až do Vánoc má naplánovaný jenom odpočinek," řekl Radek Holčák, trenér Amant Grise. "Využíváme příjemného počasí, takže Amant chodí střídavě na špacíry po terénu a zaskotačit si do ohrady."

Na příští sezonu se Amant Gris začne připravovat až po Silvestru. "Od nového roku najedeme zase na objemové práce," poznamenal Radek Holčák. Cílem by měl být další pokus o triumf ve Velké pardubické. "Pokud mu bude zdravíčko sloužit, zkusíme kvalifikaci, přípravný dostih a Velkou," dodal trenér.Najdete na iDNES.czmobilní verze