Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Urovnaný spor, noví trenéři, medailové ambice. Sjezdaři vyhlíží sezonu

CHCE MEDAILI. Ondřej Bank by rád na mistrovství světa v USA skončil do třetího místa. | foto: Zoom Agence

20 2014
Překonali zdravotní problémy, pozměnili realizační týmy - a k nové sezoně vzhlíží k nadějemi. Alpští lyžaři touží uspět především na mistrovství světa v americkém Vailu a Beaver Creeku. „Děláme vše pro to, aby tam mohl Ondra útočit na medaile,“ řekl Tomáš Bank, bratr a kouč nejlepšího českého sjezdaře.

Už o víkendu odstartuje nová sezona alpského lyžování. Na Světový pohár v rakouském Söldenu vyrazí Šárka Strachová, Ondřej Bank, Kryštof Krýzl a Martin Vráblík.

Nejen oni však mají ambice.

A nejen oni za sebou mají měsíce změn.

Nejúspěšnější lyžař posledních dvou sezon Ondřej Bank se rozhodl výrazněji soustředit na rychlostní disciplíny, k čemuž ho motivovaly povedené výsledky v Soči. „Když to vyjde, chtěl bych startovat ve většině závodů Světového poháru ve sjezdu a v super-G. Prioritou zůstává superkombinace, takže se určitě budu věnovat slalomu i obřímu slalomu,“ řekl.

Fotogalerie

Na olympiádě mu medaile unikala, na únorovém šampionátu by o ni přišel nerad. „V současnosti mám sponzora, díky kterému přišel Slavo Mulej (nový servisman na rychlostní disciplíny) a ten sponzor za to chce, abych vybojoval medaili na mistrovství světa. Takže to je téměř oficiální cíl. Mám i jeden tajný, už nebude tak tajný, když ho prozradím - skončit do desítky celkového hodnocení Světového poháru,“ vyprávěl pro Eurosport. Na pondělní tiskové konferenci chyběl.

I největší ženská naděje Šárka Strachová učinila před sezonou důležité rozhodnutí, ukončila vleklé spory se svým otcem Petrem, který ji dříve trénoval. „Rozhodla jsem se mu vše odpustit, když odpustit někomu neznamená zbavit jej zodpovědnosti - znamená to zbavit se bolesti, kterou vám způsobil,“ uvedla.

Vyškrtla rychlostní disciplíny, naopak udělala velké pokroky v obřím slalomu. „Je mnohem agresivnější. Uvidíme, jak se s tím v Söldenu popere,“ řekl šéftrenér žen Petr Lajkeb.

Křížová trénuje s Francouzi, Vráblík odložil konec kariéry

Také další čeští lyžaři za sebou mají léto plné změn. Kryštof Krýzl ukončil spolupráci s koučem Lajkebem, místo toho ho vede Ital Daniel Fahrner. „Mám nový impuls,“ těší ho.

Do Česka míří Světový pohár

Český a slovenský lyžařský svaz předložil Mezinárodní lyžařské federaci společný projekt na organizaci závodů Světového poháru. Ten počítá s tím, že by se měl SP uskutečnit v březnu 2016 ve slovenské Jasné, o rok nebo dva později pak ve Špindlerově Mlýně. „2017 by to bylo prima, 2018 je v podstatě jisté,“ řekl Aleš Krýzl, šéf úseku alpských disciplín.

Filip Trejbal nemá po loňské nepříliš vydařené sezoně rozpočet dle svých představ, a tak musel propustit servismana a trenéra. „Letní přípravu jsem proto věnoval hlavně fyzické přípravě,“ řekl lyžař, který od září trénuje spolu s Krýzlovým týmem.

A dál? Zvažovaný konec kariéry se o rok rozhodl odložit Martin Vráblík. „Ale už přesluhuju,“ smál se. Klára Křížová trénuje s francouzským týmem. „Chtěla bych se umístit do 20. místa ve Světovém poháru a na mistrovství světa do patnáctého,“ řekla. Nového trenéra Tomáše Hvoreckého má Martina Dubovská. Zdravotní problémy v přípravě překonal nejmladší člen mužského A-týmu Ondřej Berndt.

Do ženského A-týmu se dostala také úspěšná 19letá snowboardistka Ester Ledecká, která jízdu na prkně kombinuje i s alpskými disciplínami. Letos se upíná k MS juniorů a touží i po účasti na šampionátu dospělých.

Ten se koná od 2. do 15. února 2015. A právě ten hodně napoví o tom, jak úspěšná nakonec lyžařská sezona bude.

.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze