Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Švýcarsko slaví další titul díky Feuzovi, Češi ve sjezdu neuspěli

Beat Feuz slaví v cíli sjezdu ve Svatém Mořici. | foto: AP

12 2017
Druhé zlato pro pořadatelskou zemi. Švýcarský lyžař Beat Feuz slaví premiérový titul mistra světa ve sjezdu, když ve Svatém Mořici předstihl nedávného vítěze superobřího slalomu Kanaďana Erika Guaye a Rakušana Maxe Franze. Z kvarteta Čechů končí nejlépe Jan Hudec na 39. místě.

Po sobotním poledni posedávali v kroužku švýcarští reprezentanti, které doplnil i Kjetil Jansrud z Norska. Debatovali v prostoru startu a čekali, kdy funkcionáři FIS dají sjezdařům zelenou.

Jenže počasí se neumoudřilo a během nadcházejících tří hodin mlha nad Svatým Mořicem nezmizela. A tak jury mužský sobotní sjezd přesunula na neděli, okamžitě po představení žen.

Jenže i v neděli těsně před polednem nad Svatým Mořicem opět nechyběla hustá mlha a tak organizátoři trať mužského sjezdu zkrátili o ikonický úsek Freier Fall. Právě na této startovní rampě, která má sklon 45 stupňů, dosahují závodnicí až 140 kilometrů v hodině.

Erik Guay na trati sjezdu ve Svatém Mořici
Max Franz ve sjezdu na světovém šampionátu ve Svatém Mořici.

Ani to však nezastavilo v cestě za prvním titulem mistra světa největší domácí medailovou naději Beata Feuze. Švýcarský reprezentant v sobotu oslavil třicáté narozeniny a dal si k nim ten nejhezčí možný dárek.

„Je to neuvěřitelné. Jsem nesmírně šťastný, že se mi to povedlo před domácím publikem,“ řekl v cíli Feuz.

Na prvních mezičasech to pro Feuze nevypadalo příliš nadějně. V rovinaté horní pasáži ztrácel dvacet setin, ale čím více se blížil cílový prostor, švýcarský „Kulový blesk“ více zrychloval. Fotobuňku proťal s náskokem 39 setin před aktuálně vedoucí dvojicí Jansrud-Kueng, kteří zajeli naprosto totožný čas. A od té doby už na první místo nikoho nepustil.

Ale byly to nervy.

Fotogalerie

Po své jízdě Feuz zamířil do boxu pro aktuálního vedoucího muže závodu. Tam postupně přijímal gratulace, například i od tenisové hvězdy Rogera Federera nebo Lindsey Vonnové, přesto tak trochu tušil, že nemá stále vyhráno. Vždyť na startu stále postával vítěz superobřího slalomu Eric Guay, ale také celý tým Rakušanů, kteří tak moc prahnou po úspěchu.

A právě pětatřicetiletý Guay potvrdil na svatomořickém šampionátu výtečnou formu, když dojel na druhém místě.

Čest rakouského lyžování třetím místem zachránil Max Franz, jenž nastoupil ihned po Guayovi s číslem 17. Sjezdovým maximem sedmadvacetiletého Rakušana na světovém šampionátu bylo dosud devatenácté místo v americkém Vailu před dvěma lety.

Na startu nedělního sjezdu nechyběli ani čtyři čeští reprezentanti. Nejlepší z nich byl na 39. místě Jan Hudec. Devatenáctiletý Filip Forejtek při své premiéře na MS dojel na 47. místě. Zkušenosti ve Svatém Mořici sbíral i Jan Zabystřan, jenž bere 44. místo. Ještě o jednu příčku lépe dojel Ondřej Berndt.

Nedělní sjezd mužů udělal tečku za prvním týdnem lyžařské mistrovství světa ve Svatém Mořici. Nabídne i ten druhý podobná dramata?

Mistrovství světa ve Svatém Mořici

Sjezd:

Muži: 1. Feuz (Švýc.) 1:38,91, 2. Guay (Kan.) -0,12, 3. Franz (Rak.) -0,37, 4. Jansrud (Nor.) a Küng (Švýc.) oba -0,39, 6. Kilde (Nor.) -0,49, 7. Kline (Slovin.) -0,52, 8. Sander (Něm.) -0,56, 9. Fill (It.) -0,65, 10. Roger (Fr.) -0,82, ...39. Hudec -3,18, 43. Berndt -4,18, 44. Zabystřan -4,36, 47. Forejtek (všichni ČR) -6,06.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze