Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Střevní potíže? Překonány. Ledecká zazářila třináctým místem ve sjezdu

Americká lyžařka Lindsey Vonnová ovládla sjezd v Ga-Pa. | foto: AP

21 2017
Garmisch-Partenkirchen (Od našeho zpravodaje) - „Měla těžkou noc, start bych jí nedoporučil,“ říkal ještě v pátek v podvečer Tomáš Bank, trenér Ester Ledecké. O den později bylo v německém Garmisch-Partenkirchenu všechno jinak. Jednadvacetiletá česká obojživelnice zapomněla na střevní chřipku a poradila si s jedním z nejdelších sjezdů ve Světovém poháru – dojela třináctá. Vyhrála Lindsey Vonnová.

Do sjezdu v Ga-Pa bylo nejlepším výsledkem Ledecké devatenácté místo ze super-G v Lake Louise.

A nezdálo se, že by ho právě v sobotním sjezdu měla překonat.

Vždyť prožila pár strastiplných dní. Ve čtvrtek ještě dojela trénink, ale už tehdy se cítila unavená. V noci pak kvůli střevním potížím skoro nespala a páteční trénink úplně vynechala. „Byl bych nejradši, kdyby sobotní sjezd vynechala a jela až nedělní super-G,“ přál si trenér Tomáš Bank.

Jenže Ledecká je závodnice.

Fotogalerie

„Do poslední chvíle jsem nevěděla, jestli pojedu. Ale pak jsem stála na startu a nebylo cesty zpět,“ vyprávěla.

A tak se vrhla do jednoho z nejdelších sjezdů, který Světový pohár nabízí. Od úvodních mezičasů sice na vítěznou Lindsey Vonnovou ztrácela, ale jen pár desetin. V závěrečné pasáži pak přišel nejkritičtější moment závodu.

„Byla tam díra, která s holkama házela. Trochu mě taky hodila, ale naštěstí jsem tu bránu stihla, i když to bylo docela těsný,“ usmívala se v cíli.

Měla důvod, vždyť si znovu vylepšila své osobní maximum, a to hned o šest příček! Za vítěznou Vonnovou zaostala o 1,70 sekundy. „Po těch těžkých dnech bych to nečekala, ale mám z toho obrovskou radost,“ povídala.

Druhá česká reprezentantka Kateřina Pauláthová do závodu nenastoupila.

Vonnové snový návrat

Domácí publikum pod sjezdovkou Kandahar nejprve rozehřála Viktoria Rebensburgová. Německá lyžařka tratí prolétla a dlouho zůstávala na prvním místě.

Nepřekonala ji ani vítězka tří sjezdů letošní sezony – Ilka Štuhecová. Mladá Slovinka dojela naposledy v Altenmarktu-Zauchensee pátá a na stupně vítězů se nedostala ani v Ga-Pa.

Byla to až Lara Gutová, která domácí lyžařku odsunula na prozatímní druhé místo. Druhá žena Světového poháru čeká na vítězství ve sjezdu už téměř rok. Naposledy se radovala v La Thuile 19. února 2016. Od té doby se v nejrychlejší sjezdařské disciplíně dostala na stupně vítězů jen v Lake Louise, kde dojela druhá.

A stejnou příčku si vyjela i v Ga-Pa.

Až se sedmnáctkou se na startu objevila Lindsey Vonnová. Americká fenoménka se do Světového poháru vrátila po zlomenině pažní kosti už během minulého víkendu v rakouském Zauchensee.

Tréninkovou jízdu si tehdy ještě pohlídala, v závodě pak dojela třináctá. Ale už v Garmischi hlásila, že se cítí den ode dne lépe.

A v sobotním sjezdu to potvrdila. V úvodní pasáži si vypracovala až 39 setinový náskok na vedoucí Gutovou. Pak ale setinu za setinou ztrácela, na posledním mezičase už byl náskok jen 20 setin.

I to ale stačilo.

Projela cílem a začala se radovat. Její čas už žádná lyžařka nepřekonala. Vonnová vyhrála závod Světového poháru už po sedmasedmdesáté v kariéře, čímž znovu posunula své vlastní maximum.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování

Garmisch-Partenkirchen

Ženy - sjezd: 1. Vonnová (USA) 1:43,41, 2. Gutová (Švýc.) -0,15, 3. Rebensburgová (Něm.) -0,48, 4. Siebenhoferová (Rak.) -0,59, 5. Goggiaová (It.) -0,88, 6. Schmidhoferová (Rak.) -0,92, 7. Suterová (Švýc.) -1,04, 8. Štuhecová (Slovin.) -1,13, 9. Weiratherová (Licht.) -1,18, 10. Haaserová (Rak.) -1,28, ...13. Ledecká (ČR) -1,70.

Průběžné pořadí sjezdu SP (po 5 z 8 závodů): 1. Štuhecová 377, 2. Gutová 260, 3. Goggiaová 220, 4. Weiratherová 188, 5. Scheyerová (Rak.) 150, 6. Schnarfová (It.) 147, ...28. Ledecká 37.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 37 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1008, 2. Gutová 773, 3. Štuhecová 616, 4. Goggiaová 605, 5. Worleyová (Fr.) 563, 6. Holdenerová (Švýc.) 515, ...13. Strachová (ČR) 267, 68. Ledecká 49, 92. Dubovská (ČR) 13.Najdete na iDNES.czmobilní verze