Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Albatross otevírá křídla, nové hřiště amerického typu má první devítku

Albatross Golf Resort | foto: Martin Kabát

15 2009
Stálo to 400 milionů korun, "možná to bude o něco víc", nerozpakoval se hned na úvod říci Jiří Šimáně, prezident Albatross Golf Resortu. Dlouho očekávané nové hřiště špičkových parametrů nedaleko Prahy představil dnes novinářům, v sobotu na něj zve členy a od pondělí už si vybranou devítku jamek budou moci vyzkoušet hráči za poplatek, fee.

Vysoký Újezd je obec se zhruba šesti sty obyvatel. Čerstvá výstavba by měla do katastru přidat 750 domů. "My jsme pro developery vytvořili přidanou hodnotu," říká Šimáně, jenž začal projekt golfového areálu poblíž "plzeňské" dálnice připravovat před deseti lety. Cena pozemků byla rozhodující. "Původně po nás chtěli 150 milionů za 80 hektarů, nakonec jsme skončili úplně někde jinde."

I tak jde ze strany BT Golf, jež je součástí Šimáněho holdingu Unimex Group, o investici, jejíž velkorysost čiší z každého detailu. "Bude zde snadné pořádat velké turnaje, těším se na to," přeje si prezident České golfové federace Milan Veselý. Jeho někdejší spolužák Šimáně je ovšem opatrný: "Budeme to bedlivě zvažovat, je to velký zásah do členských práv."

Na členy se v Albatrossu myslí především, koncept je "klub, kam chodí lidé za kvalitou a proto, že se tam cítí dobře". Současný počet třiceti členů by se do konce roku měl alespoň trojnásobně zvětšit, ani při nárůstu přes čtyři stovky se nepočítá s privátním konceptem.

Albatross Golf Resort - Milan Veselý, prezident ČGF, a jeho slavnostní odpal

Zatím je Vysoký Újezd na začátku. Hraje se podle provizorního značení, neboť devět čerstvě otevřených jamek není ucelená devítka. Například současné první odpaliště bude ve skutečnosti sedmé. To až bude otevřena kompletní osmnáctka, pravděpodobně na jaře příštího roku.

Architektem hřiště je Keith Preston. Brit, působící v Rakousku, byl tentokrát postaven před krajinu, jejíž mírně zvlněný charakter zná každý český výletník ze všech koutů republiky. "Na začátku to někdo nazval pláckem pro cyklistický výlet," usmál se muž, jenž z fádní krajiny vymodeloval hřiště s výbornou viditelností dopadových zón, jehož charakter se bude měnit s tím, jak porostou zdejší dřeviny.

Což je případ spousty nových českých hřišť, jenže to zdejší je přece jen jiné. Má extrémně hustý rough a ze všeho nejvíc se podobá těm americkým, jejichž tvůrci kladou důraz na ornament, doplněk, výraz. Ostatně, co jiného, když příroda tentokrát neposkytla příliš mnoho.

Klub pořádá každou středu otevřené dny, bariéru mezi resortem "pro Pražáky" a starousedlíky tu nikdo nechce. Akademie se rozjede také napřesrok.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze