Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žokej Sovka pře pardubickou: Věřím, že jsme Al Jaze dostali do formy

Vítězný žokej Jan Faltejsek (v bílém) s klisnou Orphee des Blins v cíli Velké pardubické, prohnali je Josef Sovka s Al Jazem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

9 2015
- I když tento rok nezáří, měli by ryzák Al Jaz s žokejem Josefem Sovkou patřit do širšího okruhu favoritů 125. Velké pardubické. Předurčuje je k tomu senzační stříbrná medaile z loňska.

Ta bilance nebudí příliš optimismu: tři závody, jeden pád, jedno šesté místo a jedno zadržení koně. Devítiletý ryzák valach Al Jaz ze stáje Quartis-Zámecký Vrch, který loni v sedle s Josefem Sovkou překvapivě dobyl druhé místo ve Velké pardubické, v letošní sezoně vyloženě paběrkuje.

Jezdec přesto věří, že se Al Jaz, jemuž los přidělil startovní číslo 11, při nedělním vrcholu českého turfu bude znovu pohybovat na čelných pozicích. „Loni ukázal, že je v něm hodně, a já, trenér (Jan Blecha), majitel i spousta dalších lidí budou očekávat, že teď předvede něco podobného,“ říká Sovka.

Při Velké budete s ohledem na letošní výsledky tak trochu v závětří. Berete tuhle roli?
Celkem jo. Ve druhé kvalifikaci jsme mohli být ještě o kousek vpředu, ale na předposlední překážce jsme udělali menší chybičku. Tam jsme ztratili a Trezor nás chytil až o nos na pásce. Při další kvalifikaci šel tak špatně, že jsem ho zastavil. Nevím, zda jsme něco podcenili, ale prostě to nebyl on. Skákal dobře, ale jinak byl úplně mdlý a nikam nejel. Minulý týden šel ovšem velkou práci v tréninku výborně. Měl u sebe i fyzioterapeuta. Věřím, že jsme ho dostali do jeho standardu a že to na těch 6 900 metrů předvede.

Patříte mezi žokeje, kteří mohou s koněm pro Velkou trénovat každý den ve stáji. Je to pro vás velká výhoda?
Určitě. Já myslím, že Al Jaze znám dost dobře. Právě proto jsem ho minule zabrzdil. Nemám potřebu ho zbít jen pro to, abych dojel v kvalifikaci devátý nebo desátý. To mi za to nestojí, radši ho pošetřím, když vím, že to není ono. Na druhou stranu, když sednete na koně, kterého neznáte, a řeknou vám: jeď takhle a takhle, nebudete přemýšlet nad tím, zda je to pro něj dobře či špatně.

Koho považujete za spolufavority slavného dostihu?
Tam je to jasné. Rabbit Well v minulé kvalifikaci ukázal, že 5 800 metrů pro něj není žádný problém a nebude jím pravděpodobně ani ten kilometr navíc. To byl jeden z nejsuverénnějších letošních výkonů. Zarif, který loni doběhl šestý, letos taky jednu kvalifikaci vyhrál. Připravovali ho speciálně, neměl tolik startů jako loni. A kdyby šel Universe of Gracie naplno čtvrtou kvalifikaci, doběhl by taky jinak (nakonec byl třetí). Z mého pohledu na něj Honza Faltejsek už netlačil, nechal ho. Nechtěl ho ždímat, aby zbyly nějaké síly a zregeneroval. Pak je tam Ribelino, který měl taky ze začátku sezony dva starty, vyhrál a byl druhý. Ten se od loňska hodně zvedl. Zmínil bych ještě Francouze Pasquini Rouge, protože Crystal Cup ve Švýcarsku, co vyhrál, patří mezi dostihy, které jsou všechny delší než 6 000 metrů. Tím pádem nebude mít problémy ani se skoky, ani se vzdáleností. Uvidí se, jak na tom bude.

Co klisna Modena nebo předloni druhý Nikas, který minule upadl na Taxisu?
Modena se ukázala v jedné kvalifikaci, kde byla třetí. Loni vyhrála Cenu Labe, dobrý kůň to je. Nikas patří mezi tu osmičku nebo desítku nejlepších koní ve startovním poli, ale poslední dva roky ho bohužel provází ukrutná smůla. Letos byl jednou třetí, jinak spadl nebo zastavil. Ne vlastní vinou; vždycky se něco stane, někde se připlete. Ale když budou mít s Markem Stromským štěstí, určitě budou chtít být na pódiu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze