Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Akrobat Valenta pozná v létě spinning

31 2006
Praha - Akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta pozná ve svém letním kondičním tréninku novinku - spinning, intenzivní šlapání na rotopedu. "Zatím se to osvědčuje a projevuje v tabulkách vytrvalosti," řekl Valenta. Český akrobat je po uplynulé sezoně zdravotně v pořádku a před dovolenou stihne první trénink se skoky do vody.

Co se týče skokanského tréninku, Valenta v přípravě nezmění osvědčený systém. "Není potřeba hledat novinky a něco zásadně měnit," řekl dnes lyžař. Na setkání s novináři v pražském fitnesscentru Blue Orange přišel po dopoledním tréninku, do nějž nově zařadil spinning. "Zatím se to osvědčuje a projevuje v tabulkách vytrvalosti," řekl Valenta.

Spinning mu doporučovali už rok nebo dva zpátky, ale Valenta na to tehdy nebral zřetel. "Nechtěli jsme na to chodit. Proč se někde zavírat na kole, to se raději půjdu projet ven," tvrdil dříve akrobat. Nyní kývl a už měsíc a půl jezdí. "Začal jsem to zkoušet natvrdo a je to síla. Za půlhodinu odcházím a ždímám ručník, jak ze mě lije," řekl Valenta.

Ve čtvrtek odjede do svého Acrobat Parku ve Štítech na Šumpersku, poprvé od března nazuje lyže a spustí se z můstku, aby vykroutil salto s vruty. "Začínáme jednoduchá salta. Je to pohodové, tyhle první dva týdny skákání jsou relaxační. Je to o technice," řekl Valenta. Hlavní podle něho je na úvod najít rytmus skákání a tréninkový režim.

Podobně jako loni bude skákat méně, ale s větší intenzitou. S koučem Pavlem Landou budou mít jednofázový trénink skoků denně. "Nemůžu si dovolit víc. Výhřezy plotének mi zůstaly, takže kdybych skákal víc, tak bych se brzy hlásil u (fyzioterapeuta) Pavla Koláře," konstatoval Valenta. Důraz proto klade na speciální cvičení na zpevňování svalových partií.

V uplynulé olympijské sezoně měl problém s pravým kolenem. Málem kvůli tomu neskákal v Turíně, ale nyní už je vše v pořádku. Chirurgický zákrok nebyl nutný. "Koleno drží. Nechal jsem tomu klid, který mi doporučili. Nezhoršilo se to a není žádný problém," ujistil.

Z doplňkových sportů je Valentovou tradiční jedničkou tenis, objíždí turnaje na pozvání. Na oblíbený windsurfing se kvůli nedostatku času moc nedostane, podobné to je s golfem. "Volných dnů, které bych trávil na golfu místo rodiny, moc není," řekl otec dvou dětí. Těší se na motorku, kterou bude prohánět v okolí Štítů. "Teď jezdím po městě a je to sranda, řidiči jsou velice neohleduplní," řekl Valenta.

Akrobatický skokan Aleš Valenta v kvalifikaci olympijského závodu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze