Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zápas z Guinnessovky. Legendární výhře nad Čechy věnovali Řekové film

Byl pozdní večer, čtvrtý apríl 1968. Basketbalisté AEK Atény hostili ve finále Poháru vítězů poháru Slavii VŠ Praha, dnešní USK. Na stadionu Panathinaiko bylo 80 000 diváků. | foto: Archiv Eurohoops.net

4 2018
AEK Atény se stal osudem pro český klub nejen v roce 2018, ale také v roce 1968. Přesně před padesáti lety prožívali v Řecku basketbalové jaro. A prožívali ho natolik intenzivně, že tehdejší dění dnes vydá na historický film. Vítězství AEK nad Slavii VŠ Praha bylo ostatně událostí pro řecký sport přelomovou.

AEK Atény před padesáti lety získal pro Řecko první triumf v evropském basketbalovém poháru. Pražany v čele s Jiřím Zídkem ve finále Poháru vítězů pohárů zdolal 89:82.

Že se to povede, na to byla tehdy natěšená celá země na jihovýchodě Evropy. Proto Atéňané přesvědčili Čechoslováky k zápasu na své půdě, nikoliv v neutrálním prostředí. 

Proto připravili kulisy na antickém stadionu Panathinaiko. 

A proto dorazila výjimečná návštěva. Oficiálně 80 000 diváků. To číslo je uvedeno v kronikách a figurovalo i v Guinnessově knize rekordů. Neoficiálně dorazilo dalších 40 000, kdekdo se dostal na tribuny bez vstupenky.

Fotogalerie

A desetitisíce se shromáždily v ulicích a čekaly na oslavy.

Dočkali se.

Dočkaly se i miliony Řeků u rozhlasového přenosu.

„Celé Atény tím zápasem žily. Nic podobného, ani co by se tomu blížilo, jsem nezažil,“ popsal Jiří Růžička, jeden z klíčových mužů pražského celku.

Zápas neměl jen sportovní souvislosti, šlo o národní sebevědomí.

V Řecku tehdy prvním rokem vládla vojenská junta, navíc AEK Atény je klubem uprchlíků z tureckého území. 

„Řekové měli enormní zájem, aby se utkání uskutečnilo u nich. Kvůli politické situaci se u nich dlouho žádné významné utkání nehrálo,“ vzpomíná na okolnosti souboje Jiří Šťastný v kronice československého basketbalu Nebáli se své odvahy.

Češi své poněkud pozapomenuté basketbalové hrdiny ocenili medailemi a potleskem při březnovém osmifinále Ligy mistrů, ve kterém Nymburk uvítal právě AEK Atény (a velmi smolně s nimi vypadl).  

Šanci na větší oslavy dostane srdce Evropy za rok - před 49 lety si totiž Slavia VŠ Praha (dnes USK Praha) na pohár sáhla. Proti sovětskému Dinamu Tbilisi neměla na jaře roku 1969 o motivaci nouzi...

Řekové pojali oslavu velkého vítězství velkoryseji. Čtvrtému dubnu 1968 dokonce věnovali celovečerní film, premiéra byla letos v lednu. Střídají se v něm hrané sekvence s historickými záběry.

Trailer k řeckému snímku 1968:

Snímek vyšel i z příběhu české strany. „Pár měsíců před natáčením byli tvůrci v Praze a ptali se mě, Zídka, Zedníčka a Tomáška na naše vzpomínky a pak se střípky z našeho vyprávění objevily ve filmu,“ hovoří o svém podílu na zrodu snímku Růžička.

Rok 2018 - AEK znovu zařídil rekord

Liga mistrů a její divácké maximum

Řecké basketbalové publikum patří v Evropě k nejvděčnějším. Na aténské „nej“ z roku 1968 navazují týden co týden fandové Panathinaikosu. Na nedávné derby s Olympiakosem bylo zvědavých 17 401 diváků. Na duel s euroligovým lídrem CSKA Moskva dorazilo 17 734 lidí se vstupenkou.

Fanoušci AEK Atény přicházejí na čtvrtfinále basketbalové Ligy mistrů. K vidění...
Fanoušci AEK Atény sledují čtvrtfinále basketbalové Ligy mistrů. Do arény OAKA...
Malý fanoušek AEK Atény sleduje čtvrtfinále basketbalové Ligy mistrů.

Hala OAKA se 28. března zapsala také v Lize mistrů. AEK Atény sem po postupu přes Nymburk na čtvrtfinále pozval SIG Štrasburg. Na tribuny dorazilo rekordních 11 000 diváků.

28.března 2018 v 22:52, příspěvek archivován: 04.dubna 2018 v 13:27

AEK broke the #BasketballCL attendance record tonight with more than 11'000 people at the game https://t.co/BQS35zEnZx

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze