Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Junior Ťoupalík své ambice nekrotí: Mistrovství světa chci vyhrát

KDE JE CÍL. Cyklokrosař Adam Ťoupalík na trati evropského šampionátu v Mladé Boleslavi. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

1 2014
Hoogerheide (Od našeho zpravodaje) - Zatímco jeho spolužáci z ekonomického lycea táborské obchodní akademie si v pátek užívali pololetní prázdniny, Adam Ťoupalík žádné volno neměl. V nizozemském Hoogerheide sedmnáctiletý cyklokrosař trénoval a chystal se na dnešní velký den - v 11 hodin se postaví na start závodu juniorů o titul mistra světa (vysílá přímým přenosem ČT Sport).

Táborský cyklokrosař patří mezi horké favority na zisk duhového dresu šampiona. "Chci vyhrát. Úspěch na mistrovství světa je můj cíl, na který se připravuji od začátku sezony," netají se ambicemi jezdec ČEZ Cyklo team Tábor.

K sebevědomým vyjádřením má jistě důvod. Mezi juniory je králem sezony, což stvrdil ve čtvrtek, když přebíral broušený pohár pro celkového vítěze Světového poháru. "Říkal jsem mu, že už tím ukázal, že je nejlepší na světě, a sobotní závod je takový bonus," povídá trenér Vojtěch Červínek, který se stará o českou hvězdu Zdeňka Štybara.

Na uznávaného cyklistického odborníka v tomto týdnu Ťoupalík hodně zapůsobil. Oba jsou v dějišti mistrovství světa od pondělí. "Smekám před ním. Chová se jako pan profesionál se vším všudy. Co se týká přípravy, práce po tréninku, stravování nebo disciplíny," chválí mladíka Červínek a nezapomíná zmínit Ťoupalíkova otce, který syna trénuje.

Červínek pomáhal s přípravou právě v posledním týdnu. "Zná to tady, vymyslel pro nás tréninkové trasy a dal mi několik rad v terénu," těší mladého Ťoupalíka.

V pátek třeba Červínek stál u trati a měřil jezdci časy na pár úsecích. "Je rychlejší než ostatní. Až se bojím, aby nebyl trochu přemotivovaný. Tak jsem mu říkal, ať si malinko schová pod pokličku, aby nevystřílel všechno," dodává Červínek.

Hlavními protivníky táborského cyklokrosaře budou zejména tradičně silní Belgičané. "Hlavně Yannick Peeters. V celé sezoně jezdí stabilně dobře. Ale překvapit mohou i jiní," uvědomuje si Ťoupalík. I on však bude mít u trati mnoho fanoušků.

Povzbuzovat ho bude i vedení jeho rodného města v čele se starostou Jiřím Fišerem. Táborští tu totiž v pátek večer slavnostně představovali své město, jako pořadatele světového šampionátu v příštím roce. Tam už by měl Ťoupalík nastupovat v kategorii do 23 let. Ovšem v sobotu se rozhodne, zda pojede jako juniorský mistr světa.Najdete na iDNES.czmobilní verze