Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


#FreeSato. Jak za jediného Čecha v NBA bojuje washingtonský novinář

Tomáš Satoranský z Washingtonu smečuje při předzápasovém rozcvičování. | foto: ČTK

7 2017
Washington (Od našeho zpravodaje) - Adam Rubin už se na to nemohl dívat. Nelíbilo se mu, že Tomáš Satoranský ve Washingtonu nehraje, respektive že pokud ano, tak dle něj málo. „Chtěl jsem dostat lidi na jeho stranu,“ líčí Rubin, jak vznikla jeho „iniciativa“ s hashtagem FreeSato, tedy volající po osvobození jediného Čecha v NBA z kolikrát až zakleté lavičky.

Lokální novinář Rubin patří mezi ty, jejichž týmové blogy se objevují i na slavné ESPN - jde tedy sice pořád jen o solitérský počin jednoho žurnalisty, dostalo se mu však slušné pozornosti.

„Dokonce jsem byl první, od koho se Sato dozvěděl, že jde poprvé do základní sestavy. Přišel jsem s tím do šatny a on jen říkal: Fakt, jo?“ popisuje Rubin s úsměvem.

Mimochodem, již slyšel, že správnou podobou přezdívky Čecha je Saty, jenže: „Já už měl Sato. A setrval jsem.“

Fotogalerie

I tenhle příběh dokresluje, že ve Washingtonu cítí, že Wizards pro tuto sezonu neposílil žádný nazdárek, nýbrž borec s velmi slušným potenciálem. Při neformálních hovorech nejen v tiskovém středisku jen málokdy neuslyšíte pochvaly.

Že je Satoranský dobrý parťák.

Příjemný respondent.

Nadaný basketbalista.

Jenže pro ty v čele s Rubinem nedostává adekvátní prostor: „Pět až deset minut, to u něj není fér. Je nejlepší náhradní rozehrávač týmu. Mít někoho jako on, aby si mohl oddechnout hvězdný John Wall, je skvělé. I fanoušci to viděli.“

Ale také je dobré vidět vše v kontextu, což - novinářsky poctivě - vidí i Satoranského fanoušek Rubin. Líčí, že musí zlepšit a zrychlit střelbu. Ani náhodou z něj (zatím) nedělá rivala megastar Walla.

FreeSato pro něj i přes osobní sympatie není popis černobílého stavu: „Potřebuje být rozehrávač, Wall ale teď při své formě hraje 37 minut. Na hřišti tak není moc možností.“

Hledají je hráč, klub i Rubin. „Nikoho nesmíte soudit podle tak malého času na palubovce,“ říká. Chvil „osvobození“ jeho oblíbence přibývá. Pomalu, ale přece jen ano.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze