Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Abraham o prvních bodech, dešti v poušti i společném letu s Laudou

27 2017
Opakoval si: Neriskuj, hlavně boduj! A tak se i stalo. Karel Abraham se po 924 dnech, tedy po víc než dvou a půl letech, znovu v MotoGP dočkal bodů. V nočním závodě v Kataru dojel čtrnáctý a o pár hodin později, když už seděl v letadle směr domov, pro iDNES.cz vyprávěl: "V roce 2015 bych byl rád za každý bod, teď mám hned dva, takže jsem šťastný."

Celý víkend se nesl v poněkud divokém duchu, neboť i když je okruh v poušti, hodně pršelo. Také start závodu se odkládal. Co se dělo?
Měli jsme hned několik bezpečnostních komisí. Nepanoval strach, že by to klouzalo, ale jestli se v té mokré trati nebudou odrážet světla. Dostali jsme několik časových plánů. Existovala varianta, že když bude pršet před závodem, uděláme si trénink a podle něj se rozhodne. Pokud by nešlo jet, závodilo by se v pondělí za denního světla. A pokud by pršelo během závodu, tak stačí objet tři kola, vyvěsily by se červené vlajky a závod by se i tak počítal.

Jenže stalo se něco jiného.
Co nikdo nečekal. Přijel jsem na startovní rošt, začalo pršet, ovšem hned přestalo. Trať úplně zmokla a začala rychle osychat. Proto jsme se vrátili do boxů, start se odložil. Když jsme pak odjeli zkušební kolo, trať už byla suchá, ale poslední tři zatáčky ne. To byl průšvih. Voda tam nešla vidět. Bylo to o hubu, proto se start znovu oddaloval.

Jaký byl za těchto podmínek pro vás samotný závod?
Byl jsem před ním nervózní, jenže ty potíže mě paradoxně uklidnily. Závod už se jel na suchu, ale měl jsem totálně špinavé sklo, přes které jsem pořádně neviděl. Vířil se prach, a když jste za někým jel, tak na vás létaly kamínky.

Kamery vás přehlížely, ale pohyboval jste se ve trojici s Barberou a Rabatem.
Ano. Věřím, že jsme přes celý víkend i během závodu měli na to jet s Lorenzem, který nakonec skončil jedenáctý. Možná i o něco vpředu. Ale bylo několik věcí, které jsem chtěl splnit. Po dlouhé době jsem jel závod MotoGP (po roce a půl) a chtěl jsem ho pokud možno dojet na bodech. Za tím jsem šel. A to se podařilo. Cítil jsem se silnější než Barberá, ale poměrně dost mi klouzalo zadní kolo - i když to asi i jemu - hledí jsem měl hodně špinavé, takže jsem nechtěl riskovat. Při výjezdu na dlouhou cílovou rovinku mi vždycky podklouzlo kolo, takže jsem ho nemohl předjet ani ze slipstreamu.

Nebylo to frustrující?
Ne! Já si opakovali, že v roce 2015 bych byl rád za každý bod (tehdy za celou sezonu žádný nezískal), teď jsem byl na dvou. Doufal jsem, že když někde Barberá udělá chybu, půjdu před něj. Ale on ji neudělal. I tak jsem za ty body šťastný.

Jak reagoval tým? Váš kolega Bautista nedojel.
V týmu jsou spokojení. I oni jsou rádi za dva body. Možná se do toho někdo opře, že spadlo hodně lidí, ale to je jejich problém. Tým je rád, že jsem dovezl motorku do cíle, což je důležité. A dva body se počítají, takže úplně super.

Vítězný Španěl Viňales si šel za triumfem od začátku víkendu, že?
Čekal jsem to. Už na testech jel úplně peckově a říkám, že se popere o titul mistra světa. Je dravý, ale není to zase super ostrý jezdec, který by to do některých zatáček posílal úplně brutálně.

Teď sedíte v letadle a na Instagramu jste se pochlubil fotkou s Nikim Laudou.
Je to pro mě zážitek. Letí z Melbourne z F1, a když jsem ho uviděl, museli jsme vyfotit. Sedí o pět sedadel přede mnou, letíme společně do Vídně.

And what a coincidence! We just met one of the greatest F1 legends at the airport in Dubai. Niki Lauda 

Příspěvek sdílený Karel Abraham (@karel_abraham17),

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze