Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


A je to tu: Tour de France míří vzhůru do průsmyků

Stoupání na Tourmalet bylo vždy bojem na hranici možností - zde Oscar Thierbach v roce 1931. | foto: archiv

20 2010
Peloton Tour de France se v úterý vydává přes čtyři legendární pyrenejské vrcholy. Přesto nejde o královskou etapu. Ta přijde na řadu až ve čtvrtek. To ale neznamená, že by se už teď nemohlo rozhodovat.

Nastává čas pro největší klasiku. V kině Tour v úterý "dávají" cyklistickou Casablanku, 16. etapa provede peloton po čtyřech nejslavnějších pyrenejských průsmycích. Tak jako před 100 lety.

Peyresourde, Aspin, Tourmalet a Aubisque. Fanouškům kol zní jejich jména jako modlitba. "Tourmalet je už den dopředu diváky obsazený, auta tam přestali pouštět, jedinou šanci máte pěšky," hlásil Roman Kreuziger starší ze Španělska. "Atmosféra je tu úžasná, lepší než v Alpách."

Co do počtu nastoupaných metrů je tato etapa nejtěžší z letošní Tour. Na jezdce čekají dvě vrchařské prémie "mimo kategorie" a dvě 1. kategorie. Navíc hned od startu se šplhá vzhůru, na Peyresourde.

Je to etapa, které se mnozí bojí. Přesto není etapou královskou. Tou bude až opticky snazší, přesto vražednější čtvrteční dějství, kdy se Tour po dni volna na Tourmalet vrátí, aby zde našla cíl 17. etapy.

V úterý po překonání Tourmaletu a Aubisque následuje dlouhých 62 kilometrů klesání do cíle v Pau. To nenahrává velkému dělení hlavního pole, nikdo z favoritů nejspíš nebude chtít ujíždět v popředí v malé skupince. Nebo přece jen Schleck zaútočí?

Trasa kopíruje etapu, na níž Eddy Merckx šlapal v roce 1969 od Tourmaletu až do cíle ve 140kilometrovém sólovém úniku. "Pojímáme tuto etapu i jako poctu Merckxovi," říká Christian Prudhomme, šéf Tour. Cyklistu, jenž dosáhne Tourmaletu jako první, čeká mimořádná prémie Jacquesa Godeta ve výši 5 000 eur. Šéf Tour z let 1936–1987 má na vrcholu i svůj pomník.

Poslední vrchol Aubisque je nižší, ale záludnější, s neustálými změnami sklonu stoupání, drsný pro milovníky pravidelného rytmu. Aubisque zabíjí morálku, říkají cyklisté. "Může znamenat nebezpečí pro nejednoho vrchaře," varuje Ronan Pensec, aktér Tour v letech 1985–1997 a nyní expert francouzské televize.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze