Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zvrat ve Švýcarsku: Rui Costa slaví vítězný hattrick, Kreuziger je osmý

RADOST. Vítěz závodu Kolem Švýcarska Rui Alberto Costa a jeho triumfální gesto. | foto: AP

22 2014
Bravurní taktická partie tria Costa, Frank a Mollema změnila pořadí závodu Kolem Švýcarska. V průběhu závěrečné 9. etapy se vytáhli do čelní skupiny uprchlíků, navyšovali její tempo a obrali tak Tonyho Martina o žlutý trikot.Ten uzmul potřetí v řadě Rui Costa v duhovém trikotu mistra světa. Roman Kreuziger, který zůstal v Martinově skupině, skončil osmý.

Kreuziger se popáté ve své kariéře umístil na závodě Kolem Švýcarska v Top 10, což je bezesporu výborná bilance, i když na tři pódiová umístění z minulých let tentokrát nenavázal.

„Roman neměl dnes nejlepší nohy. Ale jsem přesvědčen, že za dva týdny bude připraven na Tour,“ říkal jeho sportovní ředitel Fabrizio Guidi. „Doufali jsme v lepší výsledek v celkové klasifikaci, ale ten tentokrát nepřišel. Nyní se plně soustředíme na Tour.“ 

Rui Costa, kapitán týmu Lampre, se naopak jako první cyklista v historii závodu Kolem Švýcarska může pyšnit, že dosáhl na tomto závodě na čistý hattrick. Vyhrát třikrát v řadě tu nikdo před ním nedokázal.

Tři kilometry před cílem rozhodující alpské etapy se Costa s Bauke Mollemou a Matthiasem Frankem odpoutali od soupeřů, potom nastoupil on sám, ujel Mollemovi a vzápětí i Frankovi. Tak dlouho letos čekal, až v trikotu mistra světa vyhraje aspoň jednu etapu, šestkrát už skončil druhý, až nyní to konečně přišlo. A nemohlo to být sladší, protože duhový dres mohl v cíli dočasně vyměnit za žlutý dres celkového vítěze švýcarské národní "tour".

V Saas Fee projel cílem s rukou vztyčenou a s náskokem 14 vteřin.

Mollema, lídr Belkinu, před cílem předstihl Franka z týmu IAM a pospíchal pro 2. místo v etapě, v celkové klasifikaci je však pořadí těchto dvou mužů opačné. Domácí favorit Frank, který už loni oblékal ve Švýcarsku žlutém trikot a ztratil jej až v závěrečné časovce, prožívá nádherný týden, vždyť už v úterý se stal otcem.

Teprve se ztrátou 2:18 minuty přijela skupinka pronásledovatelů a v ní také dosavadní vedoucí závodník Tony Martin a Roman Kreuziger, v cíli etapy desátý. Český lídr stáje Tinkoff-Saxo tak v konečném pořadí klesl o jednu příčku na 8. místo, když jej předstihl Steve Morabito z BMC z původní party uprchlíků. A Martin, který poztrácel svůj předchozí náskok 1:05 minuty na Ruie Costu, skončil čtvrtý. 

Martin marně stíhal uprchlíky

Brzký nástup početné a silné skupiny uprchlíků utvářel podobně jako před týdnem na Critérium Dauphiné ráz poslední etapy. V čele závodu se po startu postupně zformovalo 17 cyklistů. Mezi nimi byli i průběžně dvanáctý Morabito a třináctý Clement, kteří ztráceli celkově jen 3:05, respektive 3:12 minuty. Náskok skupiny nicméně nepřesáhl 1:40 minuty, což dávalo favoritům příležitost k následným taktickým hrátkám.

Všichni cyklisté z Top 10 měli v tomto úniku alespoň jednoho týmového kolegu, jen Martin z Omegy, Costa z Lampre a Formolo z Cannondalu nikoliv. Martinovi se jeho letka v dresech týmu Omega stále více rozpadala, v průběhu etapy vzdal Mark Renshaw a Němci tak zbyli jen čtyři parťáci: Cavendish, Staegmans, Trentin a Martin Velits.

K rozhodujícímu počinu pak došlo při začátku předposledního stoupání dne, 50 kilometrů před cílem. Tehdy se z hlavního pole odpoutali Costa, Mollema a Frank a rychle se přibližovali k uprchlíkům, jejichž řady záhy rozšířili. Mollema a Frank se spojili s kolegy ze svých týmů, které už předtím vyslali vpřed. Jejich taktika fungovala. Naopak Oliver Zaugg z týmu Tinkoff-Saxo, který v čelní skupině obdobně „čekal“ na příjezd Romana Kreuzigera, se svého kapitána nedočkal.

Za nimi se zformovala zhruba 25členná skupina pronásledovatelů, kde žlutý Martin usilovně tahal tempo, s čímž mu takřka nikdo nepomohl. Její ztráta však narostla přes dvě minuty, než se na úpatí závěrečného 20kilometrového stoupání na prémii nejvyšší kategorie v Saas Fee začala opět mírně snižovat.

Kreuziger tady zůstal bez týmových pomocníků a teprve 8 kilometrů před cílem se poprvé na chvíli objevil v popředí pronásledovatelů. Ale jak on, tak Martin pochopili, že na stíhání čela závodu je pozdě.

Fabian Cancellara, který coby časovkář vyhrál závod Kolem Švýcarska v roce 2009, před poslední etapou vzdal. "Mířím domů, stále mě bolí levá ruka."

Tony Martin, navzdory své enormní snaze, se dalším časovkářským králem s titulem ze Švýcarska nestal. Z první příčky, kterou po celý týden držel, sestoupil o tři stupně níž.

Cyklistický závod Kolem Švýcarska (WorldTour)

 9. etapa (156,7 km):
1. Costa (Portug./Lampre) 4:13:14, 2. Mollema (Niz./Belkin) -14, 3. Frank (Švýc./IAM Cycling) -24, 4. Morabito (Švýc./BMC Racing), 5. Zaugg (Švýc./Tinkoff-Saxo) oba -47, 6. Cardoso (Portug./Garmin) -1:28, ...10. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -2:18.
Konečné pořadí:
1. Costa 33:08:35, 2. Frank -33, 3. Mollema -50, 4. Martin (Něm./Omega Pharma-Quick-Step) -1:13, 5. Dumoulin (Niz./Giant) -2:04, 6. Morabito -2:47, ...8. Kreuziger -3:03.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze