Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Astana tlačila, Contador uhájil dres. V horách obstáli i König a Kreuziger

Španělský cyklista Beňat Intxausti projíždí vítězně cílem 8. etapy Gira. | foto: Profimedia.cz

16 2015
Beňat Intxausti, nejlepší z uprchlíků, vyhrál 8. etapu cyklistického Gira, která zavedla peloton na druhý horský dojezd do Campitella Matese. Alberto Contador zde obstál v testu svého ramene a uhájil růžový dres. Roman Kreuziger je celkově šestý, Leopold König jedenáctý.

Pro Alberta Contadora i jeho stáj Tinkoff-Saxo byla etapa důležitým psychologickým vítězstvím. Dva dny poté, co si Španěl vykloubil rameno, dokázal bez zjevných potíží reagovat na ostré a neustále narůstající tempo stáje Astana, která v jednu chvíli hrála v hlavním poli v porovnání s týmy Tinkoff i Sky přesilovku 6 na 3.

Ani následné útoky Fabia Arua a poté i Richieho Porta houževnatého Contadora neodpáraly. Projel cílem ve skupince favoritů 35 vteřin za vítězem dne Beňatem Intxaustim. S prvním mužem Gira dorazili na vrchol Campitello Matese také Aru, Porte, Urán a Cataldo.

Na pódiu si tentokrát lídr stáje Tinkoff-Saxo navzdory bolavému rameni svůj růžový dres oblékl. Poté do mikrofonů líčil: „Jsem šťastný, že jsem dres udržel, protože včera jsem si po etapě nebyl moc jistý. Až mě překvapilo, jak mi to dnes v kopcích šlo, i když Aru i Porte předvedli opravdu tvrdé útoky.“

Fotogalerie

Leopold König odvedl v závěru etapy velké penzum práce pro svého lídra Porteho a ukázal výbornou výkonnost. Déle než kilometr tahal v klíčové fázi stoupání tempo skupiny favoritů. Rovněž Roman Kreuziger zůstával jako poslední z týmu Tinkoff-Saxo u svého lídra Contadora.

Cílem Češi projeli na 14. a 19. místě v etapě se ztrátou 53 vteřin, respektive 1:11 minuty.

V celkovém pořadí Kreuziger sestoupil ze 4. na 6. místo, kde zaostává přesně o minutu. Před ním zůstalo trio „králů“ letošního Gira, tedy Contador, Aru a Porte, navíc jej předstihli Landa a Cataldo, další dva cyklisté stáje Astana. Ta má nyní v elitní pětce Gira hned trojnásobné zastoupení!

König, druhý muž stáje Sky, už klepe na dveře Top 10. Probil se v celkovém pořadí před Trofimova, Formola a Chávese a je nyní se ztrátou 1:44 minuty jedenáctý, pouhých šest vteřin od desátého Amadora.

Příběh 8. etapy: Intxausti dotáhl únik, favorité se ohlídali

V čele závodu ujíždělo pospolu trio Kruijswijk (Lotto Jumbo), Betancur (AG2R) a Vandewalle (Trek) a se zhruba minutovým odstupem je následovalo devět pronásledovatelů, mezi nimi například Niemec (Lampre), Intxausti (Movistar) či Zakarin (Kaťuša). Převaha uprchlíků na hlavní pole dosáhla postupně až devíti a půl minuty.

Formace Tinkoff-Saxo, opět pracující desítky kilometrů na špici pelotonu, pak stáhla ztrátu na sedm minut, načež se zde 25 kilometrů před cílem posunula na čelo Astana a výrazně navýšila tempo. Pod závěrečný kopec přijeli uprchlíci s pětiminutovým náskokem, ten však nadále rychle klesal.

Rozhodnout muselo zatím nejprudší cílové stoupání tohoto ročníku, 13 kilometrů vzhůru na apeninský vrchol Campitello Matese, o průměrném sklonu 6,9 procenta s až 12procentními pasážemi.

Momentka z 8. etapy Giro d´Italia

Momentka z 8. etapy Giro d´Italia

Vpřed vyrazil Kruijswijk, rozpadlo se i společenství pronásledovatelů, z nichž nejvytrvalejší byl Intxausti, který Nizozemce dostihl a nechal za sebou.

Peloton na úpatí stoupání výrazně prořídl, Astana zde byla dlouho v šesti, zatímco Contador měl 10 kilometrů před cílem u sebe jen Kreuzigera a Rogerse, odpadl opět i Basso. Šest kilometrů před metou si potom vystoupil také Rogers. V barvách Sky tou dobou s Portem šlapali ještě König a Nieve. A Astana dál diktovala tempo.

V nejprudší pasáži vzápětí nastoupil Aru, s ním zůstal kolega Landa, ale dotáhli se i Contador, Porte a Urán. O chvíli později atakoval osamocený Landa. „Řekl jsem mu, ať zkusí jet o etapu,“ tvrdil Fabio Aru. Mezitím se k Portovi dotáhli týmoví pomocníci König a Nieve a s nimi také dalších pět jezdců z jiných stájí. Naopak lehce ztrácel Kreuziger.

Nieve si splnil své a odstoupil, na posledních třech kilometrech tahal Portemu tempo König, který zde s enormním nasazením vedl skupinu favoritů. „Tým Sky je na Giru čím dál tím viditelnější,“ chválil Juan Antonio Flecha, spolukomentátor Eurosportu.

Patnáct set metrů před cílem opět zaútočil Aru, ale jeho největší kandidáti titulu reagovali, stejně jako na následný protiútok Porta. Ve skupině favoritů nyní bylo pět cyklistů: Aru, Porte, Contador, Urán a Cataldo.

König po tvrdé dřině na špici už zůstal zpět.

Mikel Landa se hnal zezadu k Beňatu Intxaustimu, který však uhájil etapové prvenství, o 17 vteřin před Landou a 31 vteřin před Reichenbachem z IAM, dalším z původních uprchlíků. Těsně za ním už spurtovala Contadorova skupina a nedlouho poté i další malé skupinky, včetně Königa a Kreuzigera.

První desítka Gira se přeskupila, nicméně vedoucí trio nadále drží pospolu. A stejně tak žije i naděje, že poprvé v historii závodů Grand Tour mohou hned dva čeští cyklisté skončit v Top 10 celkového pořadí.

Giro d´ Italia

závod kategorie Grand Tour

8. etapa Fiuggi - Campitello Matese (188 km): 1. Intxausti (Šp./Movistar) 4:51:34, 2. Landa (Šp./Astana) -20, 3. Reichenbach (Švýc./IAM Cycling) -31, 4. Aru (It./Astana), 5. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo), 6. Porte (Austr./Sky), 7. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step), 8. Cataldo (It./Astana) všichni -35, 9. Cunego (It./Nippo), 10. Caruso (It./BMC Racing) oba -45, ...14. König (ČR/Sky) -53, 19. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -1:11, 106. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -19:48.

Průběžné pořadí: 1. Contador 32:40:07, 2. Aru -4, 3. Porte -22, 4. Cataldo -30, 5. Landa -42, 6. Kreuziger -1:00, 7. Visconti (It./Movistar) -1:16, 8. Urán 1:24, 9. Caruso -1:34, 10. Amador (Kost./Movistar) -1:38, 11. König -1:44, ...110. Vakoč -1:18:52.

 

Autor:


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze